6 Юли, 2026

Путин е готов да приеме китайския мирен план, но без главното-териториалната цялост на Украйна

Путин е готов да приеме китайския мирен план, но без главното-териториалната цялост на Украйна
Си Цзинпин и Владимир Путин

То противоречи на руското настояване да "бъде признато статуквото на терен" - тоест, влизането в състава на РФ на Крим и още четири района на Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, цитиран от "Известия", че е проучил внимателно китайския план за мирно урегулиране на конфликта с Украйна, както и, че "той може да бъде взет като основа".

Планът се състои от 12 точки и беше публикуван от Министерството на външните работи на Китай: уважение на суверенитета и териториалната цялост и нормите на международното право, отказ от манталитета на студената война, прекратяване на огъня и бойните действия, начало на мирни преговори, урегулиране на хуманитарната криза, защита на цивилните лица и военнопленниците, безопасност за АЕЦ, намаляване на стратегическите рискове и недопускане на употреба на ядрено оръжие.

Първото условие обаче противоречи на руското настояване да "бъде признато статуквото на терен" - тоест, влизането в състава на РФ на Крим и още четири района на Украйна, окупирани от руските войски.

В съвместното заявление след преговорите между Путин и Си Цзинпин няма нито дума за териториалната цялост, но се настоява да бъдат отменени санкциите срещу Русия.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Сикорски: Руснаците се наслаждават на конфликта между Полша и Украйна

Сикорски: Руснаците се наслаждават на конфликта между Полша и Украйна

На 11 юли в Полша ще бъде отбелязан Денят в памет на жертвите на Волинската трагедия, която в Полша често се определя като

Лондон санкционира разработчиците на „Новичок“, отровил Навални и отровата, убила Стърджис

Лондон санкционира разработчиците на „Новичок“, отровил Навални и отровата, убила Стърджис

Санкциите, които варират от замразяване на активи до забрани за пътуване, са наложени на седем лица и два научни института

ВСУ потвърди поразяването на една от най-големите петролни рафинерии в Русия

ВСУ потвърди поразяването на една от най-големите петролни рафинерии в Русия

Според информацията това е последният от 11-те най-големи производители на бензин в Русия, който е бил поразен при украински удари.

Коментари (0)