25 Февруари, 2026

Путин и Лула да Силва загрижени за провала на хуманитарна помощ за Газа

Путин и Лула да Силва загрижени за провала на хуманитарна помощ за Газа

Владимир Путин

Съединените щати обещаха да осигурят "продължаващ поток" от хуманитарни доставки

Руският президент Владимир Путин призова за "безпрепятствен достъп" на хуманитарна помощ за Газа в телефонен разговор с бразилския си колега Луис Инасио Лула да Силва, съобщиха от Кремъл.

Двамата лидери „изразиха сериозна загриженост относно нарастващия брой цивилни жертви и подчертаха фундаменталното значение на бързото прекратяване на огъня, евакуацията на чужди граждани от ивицата Газа и осигуряването на безпрепятствен достъп към анклава за хуманитарна помощ“, съобщавата руските държавни медии.

ООН изчислява, че Газа се нуждае от около 100 камиона с хуманитарна помощ на ден, за да посрещне нуждите на своето население от 2,4 милиона души, почти половината от които са разселени от израелските бомбардировки в отговор на атаката на "Хамас" на 7 октомври.

Около дузина камиони с хуманитарна помощ - третият конвой за три дни - пристигнаха в Газа днес през ГКПП Рафах с Египет.

Съединените щати обещаха да осигурят "продължаващ поток" от хуманитарни доставки в Газа, където Израел спря повечето източници на чиста вода, както и доставките на храна, електроенергия и гориво.

Путин и Лула също обсъдиха "спешни и ефективни" мерки, които биха могли да бъдат въведени в ООН. Бразилия е ротационен председател на Съвета за сигурност този месец. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Президентът на страната, жертва на руската агресия, коментира съобщенията, че Съединените щати целят да прекратят войната до 4 юли, деня на 250-годишнината от независимостта на САЩ

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

С документа се призовава за незабавно и безусловно примирие и "всеобхватен, справедлив и устойчив мир"

Макрон прие оставката на управителя на Лувъра

Макрон прие оставката на управителя на Лувъра

Де Кар беше под нарастващ натиск след обира в края на 2025 г., при който посред бял ден бяха откраднати френски кралски бижута на стойност около 100 милиона долара