5 Декември, 2025

Само Путин и още трима влизат в битка за президентския пост в Русия

Само Путин и още трима влизат в битка за президентския пост в Русия

На единствения антисистемен кандидат Борис Надеждин бе отказана регистрация

Четирима кандидати ще влязат в битка за президентския пост в Русия, съобщи председателката на ЦИК Елла Памфилова. За изборите през март са регистрирани действащият президент Владимир Путин, самоиздигнал се, Владислав Даванков ("Нови хора"), Леонид Слуцки (ЛДПР) и Николай Харитонов (КПРФ)

На единствения антисистемен кандидат Борис Надеждин бе отказана регистрация. ЦИК откри в подписката за него 9000 недействителни подписа, което надвишава позволения брой недействителни. Надеждин заяви, че ще обжалва в съда. По същата причина бе отказана и регистрация Сергей Малинкович ("Комунистите на Русия"). 

ЦИК отказа регистрация и на двама блогъри, но този път заради недостатъчен брой събрани подписи. 

Президентските избори са насрочени за 17 март. Те ще се провеждат три дни - 15,16 и 17 март. След обявяването на датата за изборите Фондът за борба с корупцията обяви началото на кампанията "Русия без Путин" с призив да се гласува за когото и да е с изключение на Путин. 

Путин е на власт от 2000 г. Два пъти е избиран за президент - през 2000 г. и 2004 г. Тогава президентският мандат беше 4 години. През 2008 г. Путин направи ротация с тогавашния премиер Дмитрий Медведев, като последният стана президент, а Путин премиер. През 2008 г. отново имаше четирима кандидати - Медведев, Генадий Зюганов, Владимир Жириновски и Андрей Богданов. 

През 2012 г. Путин стана за трети път президент, същата година мандатът от 4 стана 6 години. През 2018 г. стана президент за четвърти път. През лятото на 2020 г. Русия направи поправки в конституцията, с които позволи на Путин да се кандидатира още два пъти и да управлява до 2036 година. 

Сподели:

Коментари (0)

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той 

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Не е ясно по какъв начин плавателният съд е навлязъл в българските териториални води.

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

"Всякакви технически аспекти на влизането в еврозоната вече трябва да са изпълнени"