Вучич вече е заявявал, че Сърбия няма да чака България да завърши своята част от трасето, руският президент намеква, че проектът може да ни заобиколи
Блгария умишлено бави изграждането на газопровода "Турски поток" на своя територия. Това заяви руският президент Владимир Путин. В Сочи, където се среща със сръбския си колега Александър Вучич, Путин каза, че Русия може да намери начини да заобиколи България "през Южна Европа", ако е необходимо.
Часове по-рано Вучич обясни, че Сърбия почти е изградила своя участък от проекта, който се появи като алтернатива на недовършения "Южен поток". Путин потвърди, цитиран от ТАСС, че 81% от сръбския участък са изградени и че завършването е въпрос на "близките седмици".
По-рано тази година директорът на "Газпром" Алексей Милер потвърди, че България е първата (след Турция) страна, през която газопроводът ще минава на път за Централна Европа, и ще продължава в Сърбия и Унгария. Гръцкият маршрут се смяташе за алтернатива, пише "Дневник".
По време на разговора с Вучич Путин е добавил, че е постигната договореност със сръбския колега за създаване в Сърбия на подземни газови хранилища с капацитет до 2 млрд. куб. метра. "Убедени сме, че реализацията на тези мащабни енергийни проекти може забележително да подсили енергийната безопасност не само на Сърбия, но и на целия балкански регион и на Европа в цялост."
Вучич вече е заявявал, че Сърбия няма да чака България да завърши своята част от трасето.
Още от Свят
Среща на "Коалиция на желаещите" в Деня на независимостта на Украйна
Мястото и конкретният дневен ред и формат на срещата все още не се съобщават официално. Съпредседатели на международния форум ще бъдат британският премиер Анди Бърнам, френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Фридрих Мерц.
Русия е готова за ново обсъждане на мир в Украйна, но то трябвало да отразява реалностите на терен
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви миналия месец след среща с руския външен министър Сергей Лавров в Манила, че Вашингтон остава ангажиран с усилията за прекратяване на войната, но добави, че бързо споразумение не се очаква и че САЩ търсят възможен компромис
Германските власти откриха тайник с оръжие, свързано с убийства по поръчка на руските спецслужби
Сред потенциалните цели са ръководители от отбранителната промишленост, опозиционни фигури в изгнание и поддръжници на Украйна