5 Февруари, 2026

Путин направи пиара на Пригожин член на Съвета по правата на човека

Путин направи пиара на Пригожин член на Съвета по правата на човека

снимка: Уикипедия, Council.gov.ru

Александър Малькевич е започнал кариерата си в прокремълски медии на окупираните украински територии, след което няколко години преди войната е главен редактор на портала USA Really и попада под санкциите на САЩ

Владимир Путин включи в състава на Президентския съвет за правата на човека (СПЧ) пиар специалиста на основателя на частната военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин. Това стана след като бе издаден указ на президента на Русия, публикуван на портала за правни актове към президентството.

Става въпрос за Александър Малькевич, който, както отбелязва изданието „Медуза“, е „започнал кариерата си в прокремълски медии на окупираните територии на Украйна“. Няколко години преди войната той е работил като главен редактор на портала USA Really, който е част от медийната група на Пригожин, поради което попада под санкциите на САЩ.

Путин обновява състава на СПЧ всяка година. През 2019 г. той назначи за председател на Съвета свое доверено лице – представител на висшия съвет на партията „Единна Русия“ и на централния съвет на „Общоруската народна фронта“ Валерий Фадеев. След това от Съвета бяха изключени десетки опозиционно настроени членове, сред които политоложката Екатерина Шулман, ръководителят на правозащитната организация „Агора“ Павел Чиков и професорът от Висшето училище по икономика Иля Шаблински. Вместо тях в състава влязоха напълно лоялни на Путин лица.

Самият Фадеев от момента на своето назначение многократно е заставал на страната на репресивните органи. Той се изказвал против амнистията за осъдените по „московското дело“ и по-късно реши да не предоставя на Владимир Путин доклада на правозащитниците по този случай.

В навечерието на събитията Фадеев призова да бъде преместен Соловецкият камък, поставен през 1990 г. на Лубянския площад в Москва в памет на жертвите на сталинския терор.

Предов: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.