5 Декември, 2025

Путин обяви Русия за непобедима

Путин обяви Русия за непобедима

Той отново призова международната общност за обединение срещу тероризма

Никой не може да покори Русия. Това обяви руският президент Владимир Путин по време на тържествения парад на Червения площад в Москва.

Русия проведе ежегодния Парад на победата, с който държавата отбелязва на 9 май 2017 г. 72 години от разгрома на Нацистка Германия по време на Втората световна война (1939-1945). 

В тържествата участват около 10 000 военнослужещи и 114 единици наземна бойна техника. 

72 самолета и вертолета трябваше да прелетят над центъра на Москва, но в последния момент са се отказали да участват, заради лоши метеорологични условия, съобщават от Министерството на отбраната на Русия, цитирани от РТ и ТАСС.

Сред присъстващите официални лица бяха руският президент Владимир Путин, премиерът Дмитрий Медведев, представители на президентската администрация и правителството, чуждестранни гости и други.

Традиционно парадът, който се провежда в центъра на Москва, стартира със съветската военно-патриотична песен "Свещена война" от Втората световна война. След това военният министър Сергей Шойгу и командирът на парада генерал-полковник Олег Салюков, който е главнокомандващ на Сухопътните войски на Русия, започнаха инспекция на парада.

Шойгу поздрави войниците и рапортува пред президента Путин, който е на централната трибуна на площада с международни лидери, гости, ветерани и висши политици на Русия.

Руският лидер поздрави ветераните, военнослужещите и всички останали с Деня на победата. След което обяви минута мълчание.

Традиционен поздрав за 9-ти май отправи и руският президент Владимир Путин.

Няма сила и няма да има сила, която може да покори страната ни, категоричен Путин, припомняйки, че нацистите са нанесли най-мощния удар, но руският народ е направил невъзможното, изтласквайки врага до територията му. 

"Въоръжените сили на Руската Федерация са подготвени да отблъснат всяка заплаха", убеден руският президент.

"Никога няма да забравим, че бащите ни, дядовците ни и прадядовците ни се биха и спечелиха свободата на Европа и дългоочаквания мир в света", каза още той.

Путин посочи решаваща роля на Съветския съюз в извоюването на победата и подчерта, че трагедията не е била предотвратена заради липсата на съгласие между водещите държави по това време.

Той отново призова международната общност за обединение срещу тероризма.

снимка: Дарик

Сподели:

Коментари (0)

Бундестагът прие закона, който връща наборната военна служба в Германия

Бундестагът прие закона, който връща наборната военна служба в Германия

Ако обаче не бъде достигната необходимата бройка военни, ще има внасяне на нов законопроект в Бундестага за преминаване към задължителна военна служба

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Изказването на външния министър Йохан Вадефул дойде след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп публикува нов стратегически документ, в който остро критикува своите съюзници в Европа

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

В кулата се намират едни от най-важните офиси в републиката – включително Съвета за сигурност на Чечения, Министерството на туризма, Сметната палата, регионалната избирателна комисия, местния клон на Министерството на правосъдието, приемната на „Единна Русия“ и др.