20 Април, 2026

Путин отхвърли искането на руските военни да отстъпят от Херсон

Путин отхвърли искането на руските военни да отстъпят от Херсон

Владимир Путин

По думите на американски анализатори за Путин това би било символично поражение

Руският президент Владимир Путин отхвърли исканията на военното командване за отстъпление от Херсон към източния бряг на Днепър, пише The New York Times.

Руското военно командване е поискало да отстъпят от Херсон, за да спасят техниката и живота на войниците. За Путин обаче това би било голямо символично поражение. Херсон остава единственият областен център, завладян от Кремъл от началото на откритата война в Украйна.

След провала на "светкавичната война" край Киев Путин даде повече свобода на военните да планират военните операции, които получиха обаче сериозна критика. След това висшите генерали прибягнаха до стратегия на артилерийски обстрели, с които целта на войната беше да доведе противника до изтощение. Обявената преди дни мобилизация е поредния знак на Путин към руското военно командване.

„Имаше постоянно несъответствие между политическите цели на Путин и военните средства за постигането им в тази война“, казва Майкъл Кофман, директор на отдела за изследване на Русия към Института за научни изследвания в областта на отбраната в Арлингтън, Вирджиния. Във важни и критични моменти взетите решения Путин е отхвърлял, отказвайки да се изправи лице в лице с реалността, докато вариантите ставаха все по-лоши и по-лоши.

Отстъплението отвъд Днепър най-вероятно би позволило на руското командване да удържи линията на юг с по-малко военни сили. Това ще им даде по-голяма свобода на действие за прехвърляне на сили от Херсон към други райони, било за отблъскване на контранастъплението на украинците към Харков на североизток и за укрепване на отбранителните линии в източната част на Донбас, или за откриване на нов фронт на юг, коментират военни експерти.

Подобна маневра обаче поставя под въпрос обявените от Кремъл "референдуми" за присъединяване към Русия. Според представители на американската администрация някои военни смятат, че трябва решително да се противопоставят на директивите на Путин, преди украинците да направят пробив в сегашните им позиции.
„Там те имат подразделения, които ако украинците пробият, ще бъдат отрязани и обкръжени“, казва Сет Дж. Джоунс, вицепрезидент на Центъра за стратегически и международни изследвания.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска служебните министри до един да си подадат оставките

Радев поиска служебните министри до един да си подадат оставките

Той имаше препоръки и към Европа - да бъде много по-прагматична в своята мисия

В секцията рекордьор в Лондон удължиха изборния ден с още 1 час

В секцията рекордьор в Лондон удължиха изборния ден с още 1 час

В секцията "Палмърс Грийн" в столицата на Великобритания донесоха и нови ролки с машинни бюлетини

Знаково! Вучич първи поздрави Румен Радев

Знаково! Вучич първи поздрави Румен Радев

"Убеден съм, че тези резултати ще бъдат възможност за укрепване на стабилността и напредъка, както и за подобряване на сътрудничеството между Сърбия и България в духа на добросъседски отношения и общи интереси", заяви сръбският президент