19 Февруари, 2026

Путин: Русия няма да има претенции към Одеса, но имам условия...

Путин: Русия няма да има претенции към Одеса, но имам условия...

снимка: БГНЕС

Руският президент отново атакува Киев, като изтъква, че колкото повече се отдалечава моментът, в който може да се постигне споразумение, толкова по-малък става шансът за компромис от страна на Русия

На закрита среща с представители на Руския съюз на индустриалците и предприемачите (РСПП) на 18 март, президентът Владимир Путин е заявил, че Русия няма да предявява претенции към Одеса и други украински територии, ако в мирните преговори бъдат признати Крим, самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР), както и анексираните Херсонска и Запорожка области за част от Русия. Това съобщава специалният кореспондент на „Комерсант“ Андрей Колесников.

Според участници в срещата, цитирани от Колесников, Путин не е обсъждал бизнес въпроси с индустриалците, а се е фокусирал върху Украйна и перспективите за мирно споразумение. Той заявил, че Киев е имал възможност да избегне голямо кръвопролитие, ако беше приел още в началото на конфликта руските условия за признаване на Крим.

„Постепенно стана ясно, че Украйна не желае да признае автономията на Луганската и Донецката република. След това отказа да приеме и статута на Херсонска и Запорожка област като част от Русия. Колкото повече се отдалечаваше моментът, в който можеше да се постигне споразумение, толкова по-малък ставаше шансът за компромис“, пише Колесников.

Според източниците му, Путин е заявил, че сега ключовият въпрос в преговорите е международното признаване на Крим, ЛНР, ДНР, Херсонска и Запорожка области като руски територии. Не е уточнено дали това признание се очаква само от Украйна или и от западните държави.

„Ако това се случи в близко бъдеще, Русия няма да предявява претенции към Одеса и други украински територии. Но тази позиция може да се промени“, предава думите на Путин кореспондентът на „Комерсант“.

Колесников също така отбелязва, че според присъстващите на срещата руският президент вярва, че може да постигне споразумение с Доналд Тръмп, ако той отново заеме поста на президент на САЩ.

Закритата среща с бизнеса се проведе малко преди телефонния разговор на Путин с Тръмп.

Украинският президент Володимир Зеленски многократно е заявявал, че признаването на украински територии като руски е „червена линия“, която Киев няма да премине. Въпреки това той призна, че след края на военните действия някои територии може де факто да останат под руски контрол.

В навечерието на телефонния разговор между Путин и Тръмп, New York Times публикува материал, в който се посочва, че Киев се опасява от възможен компромис, при който САЩ биха се съгласили да предадат Одеса на Русия. Не е ясно на какво се основават тези опасения.

Според Semafor, екипът на Доналд Тръмп разглежда възможността официално да признае Крим за руски като част от бъдещо мирно споразумение между Москва и Киев.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ се стремят да ограничат участие на Украйна и партньори на срещата на върха на НАТО в Анкара

САЩ се стремят да ограничат участие на Украйна и партньори на срещата на върха на НАТО в Анкара

Белият дом иска да третира НАТО стриктно като евроатлантически отбранителен пакт и да се откаже от десетилетията на разширяване на ролята му в управление на кризи, глобални партньорства и инициативи, основани на ценности, пише Политико

Украински дронове поразиха руската нефтобаза Велики Луки на 500 км. от украинската граница

Украински дронове поразиха руската нефтобаза Велики Луки на 500 км. от украинската граница

Местни Телеграм канали съобщават, че в нефтобазата са регистрирани най-малко четири експлозии, последвани от мащабен пожар

Русия няма да се задоволи само с искане за териториални отстъпки: Какво още поиска Кремъл

Русия няма да се задоволи само с искане за териториални отстъпки: Какво още поиска Кремъл

Кремъл основава изявленията си на „проектодоговор“, който самият той създаде през декември 2021 г., имайки впредвид ултиматумите на Русия към САЩ и НАТО преди войната