24 Ноември, 2024

Путин "се отърва" от свободомислещи членове на президентския консултативен орган

Путин "се отърва" от свободомислещи членове на президентския консултативен орган

Владимир Путин

Вместо борци за честни избори и за правата на военнослужещите в него са включени юристи и журналисти

Намалели са правозащитниците в руския Съвет по правата на човека (СПЧ), констатира "Ведомости". Вместо борци за честни избори и за правата на военнослужещите в него са включени юристи и журналисти, пояснява вестникът.

В новия състав на президентския консултативен орган, одобрен вчера от Владимир Путин, влизат 51 души. Една трета от членовете са сменени. За мнозина от тях новината, че са изключени, бе изненада, а причините остават неизвестни, отбелязва изданието.

Сред "най-забележимите загуби" се споменават Сергей Кривенко от управата на международното правозащитно сдружение "Мемориал", Елла Полякова - лидер на движението "Войнишки майки от Санкт Петербург" и основателката на движението за изборен мониторинг "Голос" Лилия Шибанова.

Темата за изборните нарушения, дейно разработвана в СПЧ от Шибанова, съвсем очевидно дразнеше администрацията. В състава на Съвета остават лоялни към властта експерти, с които Шибанова влизаше в "доста ожесточени спорове", коментира съпредседателят на "Голос" Григорий Мелконянц.

"Според мен съветът се отърва с малко", смята обаче председателят му Михаил Федотов, запазил своя пост. По думите му органът остава свободомислещ и запазва способността да разсъждава независимо. Федотов изразява и надежда ротацията в СПЧ да стане редовно явление - да си тръгват хората, които странят от работа.

Президентът Путин ще има среща с новия състав на Съвета на 11 декември - в навечерието на Деня на конституцията, пише "РБК", цитиран от Би Би Си.

СПЧ винаги е служел "за изпускане на парата", но досега в него имаше по-ясен баланс между лоялисти и либерали. Последната ротация засили либералното крило и днес Съветът изглежда сякаш по-опозиционен, твърди пред вестника политологът Николай Миронов.

СПЧ дава на руската власт възможност за диалог с активисти на опозицията и е допълнителен канал за сигнали по повод нарушения на човешките права, посочва политтехнологът Дмитрий Фетисов. Но добавя, че трудно би си припомнил нашумели примери за успешна дейност на Съвета през последните години.
Сподели:

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“

След Сингапур Радев пристигна във Виетнам

Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани