21 Юни, 2026

С победата си Путин постави два рекорда на изборите, отпразнува победата на митинг за Крим

С победата си Путин постави два рекорда на изборите, отпразнува победата на митинг за Крим
Владимир Путин

С победата си Путин постигнал два рекорда - рекордна активност и подкрепата на 55 милиона руски граждани, каквато никога досега не е била

С резултата си от вчерашните избори в Русия Путин постави два исторически за Русия рекорда - първо по брой проценти гласове на президентски избори и по абсолютен брой гласове. За него са гласували 55 млн. руснаци. Той постави и личен рекорд, резултатът му е с 23% повече от този през 2000 година, когато за първи път се яви на избори и с 13% повече от изборите през 2012 година. Вчера Владимир Путин печели над 76% от гласовете на вчерашните президентски избори в Русия.

Междувременно новият стар държавен глава отвърна шеговито на журналистически въпрос дали ще се състезава за още един президентски мандат след 2024 г.

Нека пресметнем. Мислите ли, че ще остана на власт, докато стана на 100 години? Не, не!, пошегува се властелинът на Кремъл

След обявяването на първите резултати, които му дават над 70% от бюлетините, той дойде на митинга "Русия. Севастопол. Крим" на Манежния площад в столицата.

Руският президент заяви, че вижда в резултатите от изборите доверие и надежда за развитие на страната. Той призова за запазване на единството на Русия "в много сложни условия".

Именно в Крим, чието присъединяване към Русия беше повод за митинга, държавният глава е получил цели 91,7% от подадените бюлетини.

Сред останалите кандидати на тези избори единствен 10-процентната бариера премина кандидатът на комунистите Павел Грудинин с 12 на сто от гласовете, трети е Владимир Жириновски с почти 6%, а единствената жена-кандидат Ксения Собчак получава едва 1,5%.

Тепърва се очакват реакции от вота, но ето как посрещнаха новината в най-източната точка на Русия. Жителите на полуостров Камчатка изглеждат щастливи от предизвестената победа на Путин.

Валентина Белятская, местна жителка: Мисля, че той е единственият, който може да осигури стабилност на страната. Той е добър президент, много добър, гласувах за него.

Все пак не всички са впечатлени от преизбирането на Путин.

Константин Бушков, местен жител: Изглежда никой не иска промяна. Хората толкова са свикнали и си мислят, че по-лошо няма да стане, затова си казват нека да му дадем още власт.

След победата си на вчерашните президентски избори Владимир Путин ще управлява още 6 години.

Сподели:
Посрещаме астрономическото лято - днес е най-дългият ден в годината

Посрещаме астрономическото лято - днес е най-дългият ден в годината

Лятното слънцестоене е астрономическо явление, познато от древността, свързано с различни обичаи и празници в много култури по света

Трима президенти на Украйна върнаха на Полша ордените си, след като Навроцки лиши Зеленски от висше отличие

Трима президенти на Украйна върнаха на Полша ордените си, след като Навроцки лиши Зеленски от висше отличие

"Смятахме, че именно към украинския народ и нашата армия беше адресиран Орденът на белия орел през 2023 г. " - пише Зеленски, който изпрати ордена си на Навроцки по пощата

Русия атакува Запорожие с управляеми бомби и дронове, има жертви

Русия атакува Запорожие с управляеми бомби и дронове, има жертви

Известно е, че единадесет души са ранени, броят на жертвите може да нарасне

Коментари (0)