15 Януари, 2026

Роджър Уотърс обвини Байдън, че подклажда огъня в Украйна

Роджър Уотърс обвини Байдън, че подклажда огъня в Украйна

Роджър Уотърс

Създателят на Pink Floyd нарече американския президент военнопрестъпник и забрави какви изявления направи в началото на войната в Украйна

Съоснователят на Pink Floyd Роджър Уотърс защити в интервю за CNN свое изявление, в което президентът на САЩ Джо Байдън се определя като военнопрестъпник.

Интервюто е записано по време на концертното турне на Уотърс This Is Not A Drill, което тече в Северна Америка. Музикантът използва видеоклипове с политически изявления по време на изпълненията си, а в един от видеоклиповете снимка на Джо Байдън се появява заедно с тази на Доналд Тръмп под мотото за военнопрестъпниците, а Байдън допълнително е определен с фразата "едва сега започва", разказва NME, пишат Факти.бг.

В разговор с Уотърс журналистът от CNN Майкъл Смеркониш го пита защо смята, че снимката на Байдън е подходяща.

"Ами, като начало, той подклажда огъня в Украйна", отговори Уотърс. - "Това е сериозно престъпление. Защо САЩ да не подтикнат президента Зеленски към преговори, за да премахнат необходимостта от тази чудовищна война?"

Журналистът възразява на Уотърс, като каза, че той "смесва нещата" и обвинява грешната страна. Според Уотърс обаче войната е започнала през 2008 г., когато НАТО е нарушила обещанието си, дадено на съветския президент Михаил Горбачов през 90-те години на ХХ век, и е започнала да се разширява на изток, стигайки до границата на Русия.

"Според мен това е престъпна грешка, трябва да има незабавно прекратяване на огъня. Съжалявам, че западните правителства подклаждат огъня, който ще унищожи красивата страна, като засипват Украйна с оръжия. Бъдете сигурни, че ако всички наши лидери не започнат дипломатически преговори, след края на сраженията от Украйна няма да остане почти нищо", заявява тогава Уотърс.

Всички тези наративи, произнесени от известният музикант са напълно в съзвучие с политиката на Кремъл и внушенията, които прави Владим Путин и неговото обкръжение във връзка с геноцидната война в Украйна. Странно защо Уотърс сега прави подобни манипулативни внушения, след като в началото на март музикантът направи антивоенно изявление, в което заяви, че е отвратен от военната инвазия на руския президент Владимир Путин в Украйна и нарече решението на Путин "постъпка на бандит". В същото изявление Уотсън също така осъжда действията на Запада и САЩ, сякаш не разбира, че единственият начин да бъдат възпирани агресивните планове на руския президент е като му се противодейства, а не като се водят протяжни и безсмислени преговори с него и обкръжението, което го подкрепя.

Припомняме и още един факт - че в началото на войната в Украйна легендарната рок група Pink Floyd пусна нов сингъл Hey Hey Rise Up в подкрепа на народа на Украйна. Песента се изпълнява от китариста Дейвид Гилмор, барабаниста Ник Мейсън, на бас-китарата е Гай Прат, а Нитин Соуни е на клавирите. Песента включва вокалите на Андрий Хливнюк от украинската група "Буумбокс" от негов запис в центъра на блокирания от нападението на руснаците Киев.

Това бе първата нова музика от легендарната група от 1994 г. насам и всички приходи ще отидат за хуманитарна помощ за Украйна, се казва в изявление на групата.

В песента не участва Роджър Уотърс, отдавна не само в лоши отношения с останалите, но и с драстично разминаване на политическите им възгледи. Уотърс е известен с левите си, близки до радикалните, убеждения и тези, които защитава на концертите си с активна политическа позиция.

Сподели:

Коментари (0)

"ЕЛЕНИТЕ" – една история за любовта и поредното изгубено време

"ЕЛЕНИТЕ" – една история за любовта и поредното изгубено време

Проф. Светлозар Игов отказва да бъде хроникьор на събитията и вместо това предлага археология на чувствата – един билдунгс-роман за изграждането на чувствителността, за паметта, меланхолията и платоническата любов

Изгубеният филм, който постави началото - 111 години българско кино

Изгубеният филм, който постави началото - 111 години българско кино

На днешния ден се състои първата публична прожекция на филма „Българан е галант“ на Васил Гендов, който обаче не е съхранен

Връчиха „Златния глобус“ за най-добър актьор на Тимоти Шаламе

Връчиха „Златния глобус“ за най-добър актьор на Тимоти Шаламе

30-годишният Шаламе продължи стремежа си към величие - и към „Оскар“ - като надмина звезди като Леонардо ди Каприо и Джордж Клуни в категорията за най-добър актьор в мюзикъл или комедия