19 Април, 2026

МААЕ: Иранският завод за производство на тежка вода е с тежки щети след удар

МААЕ: Иранският завод за производство на тежка вода е с тежки щети след удар

Снимка: EPA/BGNES

"МААЕ потвърждава, че заводът за производство на тежка вода в Хондаб, за който Иран съобщи, че е бил атакуван на 27 март, е претърпял тежки щети и вече не работи."

Заводът за производство на тежка вода в Хондаб (Арак), за който Иран съобщи, че онзи ден е бил атакуван, е получил значителни повреди и вече не работи, съобщава Международната агенция за атомна енергия, цитирана от Ройтерс

„Въз основа на независим анализ на сателитни изображения и познаване на инсталацията МААЕ потвърждава, че заводът за производство на тежка вода в Хондаб, за който Иран съобщи, че е бил атакуван на 27 март, е претърпял тежки щети и вече не работи. Инсталацията не съдържа обявен ядрен материал“, посочи ядрената агенция на ООН в публикация в платформата Х.

Заводът се намира близо до град Арак в Иран и е част от т.нар. ядрен комплекс Арак–Хондаб, който работи заедно с реактор, известен като IR-40. Основната му функция е да произвежда тежка вода (D₂O) – специален вид вода, използвана в ядрените реактори, с изотоп на водорода, деутерий.

Заводът в Хондаб има стратегическо значение, защото захранва реактора в Арак. Той доставя тежка вода за реактора IR-40, като позволява производство на плутоний.

Тежководните реактори могат да произвеждат плутоний като страничен продукт. Затова заводът е обект на международно внимание и е важен в ядрените спорове около Иран.

 

Сподели:

Коментари (0)

Засилен интерес към вота у нас: Как гласуваха българите в страните от ЕС

Засилен интерес към вота у нас: Как гласуваха българите в страните от ЕС

В секцията във фламандския град Гент в Белгия отчитат по-голяма избирателна активност до този момент в сравнение с предишните избори за парламент на България

Мицкоски изрази надежда в България да бъде излъчено правителство с  проевропейска  ориентация

Мицкоски изрази надежда в България да бъде излъчено правителство с проевропейска ориентация

По време на правителствена пресконференция той заяви, че очаква бъдещият кабинет да се съсредоточи върху европейските ценности, а не върху двустранните споров

Натовски адмирал: Класическа военна победа за Украйна или Русия е малко вероятна

Натовски адмирал: Класическа военна победа за Украйна или Русия е малко вероятна

Бауер отбелязва, че ако на Украйна беше дадено всичко, което поиска през 2022 г., изходът от войната вероятно щеше да бъде „много, много различен“