14 Март, 2026

Япония обвини Китай, че е изопачил позицията ѝ след тристранните преговори

Япония обвини Китай, че е изопачил позицията ѝ след тристранните преговори

Шигеру Ишиба, снимка: EPA/BGNES

Пекин обяви, че Япония „уважава позициите, разработени от китайската страна“, Токио възрази

Япония и Китай влязоха в нов спор - Токио обвини Пекин, че представя погрешно позицията му след тристранните разговори на високо равнище през уикенда, в които участва и Южна Корея.

Дискусиите в Токио бяха обявени като възможност за подобряване на исторически охладнелите отношения на фона на наложените от САЩ търговски мита, ракетните дейности на Северна Корея и войната в Украйна.

Но днес Япония възрази срещу китайското изявление, според което японският премиер Шигеру Ишиба казал на китайския външен министър Ван Йи, че „уважава позициите, разработени от китайската страна“, предаде АФП.

Говорителят на правителството Йошимаса Хаяши заяви, че Япония е „протестирала пред китайската страна и е поискала незабавно да премахне неточното изявление“.

„Тъй като това е дипломатически обмен, ще се въздържа от разкриване на подробности, включително и на китайския отговор. Съжалявам, че беше публикувано съобщение, което се различава от фактите.“ - каза Хаяши.

„Не е ли нормално страните да уважават позициите си при взаимодействието помежду си?“, коментира говорителят на китайското външно министерство Гуо Дзякун, запитан за протеста на Япония.

„Доколкото ми е известно, тази важна и полезна среща и взаимодействие между Китай и Япония въплъщаваха този дух“, добави той.

Японският министър на външните работи Такеши Ивая заяви, че той, Ван и южнокорейският Чо Тае Юл са обменили откровени мнения по тристранното сътрудничество и регионалните международни въпроси и са потвърдили, че ще насърчават ориентирано към бъдещето сътрудничество.

„Международното положение става все по-тежко и няма да е пресилено да се каже, че се намираме в повратна точка в историята“, каза Ивая.

Патриша Ким, външнополитически сътрудник в института „Брукингс“ във Вашингтон, заяви, че макар „тристранните диалози да се водят от повече от десетилетие“, този кръг „има повишено значение“ поради новата позиция на САЩ.

Пекин „работи активно за подобряване на отношенията с други големи и средни сили на фона на нарастващите противоречия със САЩ“, посочи тя преди разговорите.  /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Иран е напълно победен и иска сделка, но не такава, каквато бих приел

Тръмп: Иран е напълно победен и иска сделка, но не такава, каквато бих приел

Той се надява, че и други държави ще изпратят кораби, за да помогнат за обезопасяването на Ормузкия проток

Руската пропаганда и 4 мита от енергийната война срещу Украйна

Руската пропаганда и 4 мита от енергийната война срещу Украйна

Анализът на всяко злонамерено твърдение и проверката на фактите остават ключови за разбирането на реалната картина зад информационния шум

Почина бележитият германски философ Юрген Хабермас

Почина бележитият германски философ Юрген Хабермас

Основното произведение на Хабермас е "Теория на комуникативното действие" - в тази книга философът развива идеята си, че тъкмо комуникацията, общуването е решаващ фактор за интеграцията на едно общество