18 Май, 2026

Р. Бъчварова: Борисов е казал на Ердоган, че изказването му за Кърджали е неприемливо

Р. Бъчварова: Борисов е казал на Ердоган, че изказването му за Кърджали е неприемливо

Румяна Бъчварова

"Турската военна операция в крюдския анклав Африн беше представена на срещата с лидерите на ЕС като операция, която ще осигури възможността за бързото връщане на сирийските бежанци. Турция прави всичко възможно, за да защити собствените си граници, на първо място и на второ-да осигури на сирийските бежанци възможността бързо да се завърнат, когато военните действия спрат. Така беше обяснена операцията в Африн, беше представена като хуманитарна операция", заяви пред БНТ Румяна Бъчварова, началникът на кабинета на премиера.

"Пред Турция много категорично беше поставен въпросът за човешките права, за отношенията му с Гърция и Кипър. Всичко това беше поставено пред президента Ердоган ясно и категорично", каза тя.

"На двустранната среща са разглеждани голям кръг теми и проблеми, които до момента не са решени. Поставена е била и темата за изказването на турския президент за Кърджали и е подчертано, че това е неприемливо", съобщи Бъчварова.

"Българският премиер е получил уверение, че това не е намек или претенция за промяна на българските граници. Ситуацията на Балканите е такава, че всяка страна има малцинство на териториите на съседни държави и това е свързано с емоционално преживяване", заяви тя.

"Досега от турска страна са отлагани срещите на работната група за компенсации на наследниците на тракийските българи. На срещата е постигнато политическо съгласие, че работата трябва да бъде възобновена", съобщи Бъчварова.

"В последно врпеме опитваме да обясним на политическите критици на правителството какво е значението на воденето на диалог и гарантирането на стабилността на България и на ЕС. Това е стил, който Борисов налага последователно - да се търси консенсус и да вървим напред. България утвърди позицията си на лидер на европейската политиция, на задаване на тона на дебата и на темпото на решаване на проблемитге. Това ще се види съвсем ясно в края на българското председателство", кентира тя.

Сподели:

Коментари (0)

Делян Пеевски: Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши разкри истината за Теодора Георгиева

Делян Пеевски: Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши разкри истината за Теодора Георгиева

Вярвам, че истината винаги излиза наяве, изтъква още лидерът на партията

Пролетта се завръща: Какво време ни очаква в понеделник, вторник и сряда

Пролетта се завръща: Какво време ни очаква в понеделник, вторник и сряда

България посреща новата седмица с повече слънце, умерен до силен вятър и температури около 25°. Очакват се и краткотрайни валежи с гръмотевици в някои райони.

Лаура Кьовеши за българския прокурорски възел, разтърсил Европейската прокуратура

Лаура Кьовеши за българския прокурорски възел, разтърсил Европейската прокуратура

"Не бих казала, че митът, че източните държави са по-корумпирани от западните, е истина. А след тези години в Европейската прокуратура, когато виждам какво се случва днес в 24 държави членки, а в началото бяха 22, много пъти съм казвала, че няма чисти държави", заяви европейският главен прокурор