13 Юни, 2026

Търговски кораби са поразени при руска атака срещу пристанищната инфраструктура на Одеса

Снимка: архив - EPA/BGNES

"Това е поредната целенасочена атака на Русия срещу гражданската пристанищна инфраструктура. Врагът се опитва да наруши логистиката и да затрудни корабоплаването."

Русия атакува инфраструктурата на украинската Одеска област, като нанесе щети на граждански кораби и съоръжения в черноморските пристанища Пивдени и Черноморск, предаде БТА с позоваване на агенция Ройтерс, която цитира украинския вицепремиер Олексий Кулеба. 

Кулеба подчерта, че граждански кораб, плаващ под панамски флаг, натоварен със зърно, е бил повреден, а също така са били поразени и резервоари за съхранение на петрол. Един човек е пострадал при атаката. 

По-късно беше съобщено, че руски щурмови дронове са поразили два търговски кораба, влизащи в украинско черноморско пристанище, за да бъдат натоварени с пшеница.
Пострадали са корабите "Емакрис III" и "Капитан Карам", съобщиха украинските военноморски сили, отбелязвайки че подобни атаки "застрашават живота на цивилни и подкопават световната продоволствена сигурност".

Информацията за повредата на пристанищните съоръжения беше потвърдена и председателя на Одеската областна военна администрация Олег Кипер. 

"Това е поредната целенасочена атака на Русия срещу гражданската пристанищна инфраструктура. Врагът се опитва да наруши логистиката и да затрудни корабоплаването." – коментира Кулеба. 
Въпреки атаките и двете пристанища продължават да функционират, добави той. 

В Одеса и Одеска област са базирани черноморските пристанища, които са от решаващо значение за външната търговия на Украйна и за оцеляването на военната икономика на страната. 

Украйна е основен световен производител и износител на селскостопански продукти. През близо четирите години на продължаващата пълномащабна война ролята на Одеса и двете близки пристанища Пивдени и Черноморск като основни търговски центрове нарасна - тъй като останалите украински пристанища бяха унищожени, окупирани или разрушени от Русия. 

Сподели:
Преизбраха Виктор Орбан за лидер на ФИДЕС

Преизбраха Виктор Орбан за лидер на ФИДЕС

Орбан беше обявил конгрес на ФИДЕС след изборната загуба. По време на конференцията бяха избрани и четирима заместник-председатели. 

Антирасистки митинг след инцидента в Белфаст събра хиляди

Антирасистки митинг след инцидента в Белфаст събра хиляди

Протестиращите носеха плакати с лозунги с надписи: „Омразата е единствената заплаха за нашите улици“ и „Белфаст е срещу расизма“

Швеция прехвана с "Грипен" 2 руски изтребителя до въздушното си пространство

Швеция прехвана с "Грипен" 2 руски изтребителя до въздушното си пространство

Самолети на НАТО също са били вдигнати, за да поддържат сигурността в общото въздушно пространство, уточни шведската армия

Коментари (0)