Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ подготвя протестни и стачни действия на работещите в общинските транспортни дружества на София.
Причина за това е социалното напрежение в столичния градски транспорт, което допълнително се повиши след проведена на 4 октомври среща с кмета на София Васил Терзиев и зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов, която не доведе до резултат. На нея бяха обсъдени финансовите възможностите на общината за финансиране на договорената бонусна система за работещите в общинските транспортни дружества.
Исканията на синдикатите са: "Изпълнение на подписаното споразумение със Столична община и въвеждане на договорената бонусна система за увеличение на заплатите в рамките на тази година; Увеличение на основните заплати с минимум 15% от 2025 г. в синхрон с очакваното повишение на МРЗ; Незабавно изплащане на дължимите средства от държавата към общината".
КНСБ предупреждава, че ако исканията не бъдат чути, ще бъдат предприети протестни действия непосредствено след парламентарните избори.
БГНЕС припомня, че на извънредно заседание миналата седмица Столичинят общински съвет прие общо 15 милиона лева за градския транспорт в София, с които да бъдат покрити задълженията на "Автотранспорт" и "Електротранспорт". Средствата са заем с гратисен период от 1 година. И кметът Терзиев, и зам.-кметът Павлов застанаха на позицията, че бонусната система за работещите в градския транспорт не трябва да се въвежда популистки преди изборите. | БГНЕС
Фактор
Причина за това е социалното напрежение в столичния градски транспорт, което допълнително се повиши след проведена на 4 октомври среща с кмета на София Васил Терзиев и зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов, която не доведе до резултат. На нея бяха обсъдени финансовите възможностите на общината за финансиране на договорената бонусна система за работещите в общинските транспортни дружества.
Исканията на синдикатите са: "Изпълнение на подписаното споразумение със Столична община и въвеждане на договорената бонусна система за увеличение на заплатите в рамките на тази година; Увеличение на основните заплати с минимум 15% от 2025 г. в синхрон с очакваното повишение на МРЗ; Незабавно изплащане на дължимите средства от държавата към общината".
КНСБ предупреждава, че ако исканията не бъдат чути, ще бъдат предприети протестни действия непосредствено след парламентарните избори.
БГНЕС припомня, че на извънредно заседание миналата седмица Столичинят общински съвет прие общо 15 милиона лева за градския транспорт в София, с които да бъдат покрити задълженията на "Автотранспорт" и "Електротранспорт". Средствата са заем с гратисен период от 1 година. И кметът Терзиев, и зам.-кметът Павлов застанаха на позицията, че бонусната система за работещите в градския транспорт не трябва да се въвежда популистки преди изборите. | БГНЕС
Още от България
Прогресивна България предлага рекорден дефицит, сравним с този при управлението на Жан Виденов
С този бюджет управляващите ни казаха: реформите се отлагат, а натоварването върху бизнеса се увеличава
Сачева: Държавният дълг расте с 13 млрд евро - ако този бюджет е оздравителен, как изглежда болестта?
Дългът расте експлозивно, а няма нито една сериозна структурна мярка за растеж на икономиката
Кейт Бланшет и Ева Майдел стартираха Регистър на човешкото съгласие в ЕП
"Това е първият регистър за човешко съгласие какво може изкуственият интелект да използва от нашата идентичност и какво не", разказа българският евродепутат от Европейската народна партия