13 Април, 2026

Сарафов поръча на 14 магистрати да анализират правилата за работа в прокуратурата

Сарафов поръча на 14 магистрати да анализират правилата за работа в прокуратурата

За целта е създадена работна група, която да изготви аналитичен доклад със становище и препоръки

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди работна група от 14 магистрати и служители да извърши преглед на действащите в системата на Прокуратурата на Република България (ПРБ) вътрешноведомствени организационни и методически актове. Те се отнасят до правилата за работа по преписки и досъдебни производства, участието на прокурорите в съдебни производства, изпълнението на правомощията им съобразно Конституцията и законите, както и до съсредоточаването на работата на магистратите върху същинските им прокурорски функции, съобщиха от прокуратурата.

Работната група следва да проучи изготвените до момента аналитични доклади в ПРБ, препоръки и становища, отнасящи се до вътрешните правила на работа в прокуратурата и да проведе обсъждания с представители на районните, окръжните и апелативните прокуратури. Целта е да се направи анализ с оглед на необходимостта от привеждане на вътрешните актове в прокуратурата в съответствие с актуалната нормативна уредба и със задължителната съдебна практика, включително с решенията на Съда на Европейския съюз (СЕС) и на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), както и да се съберат предложения в тази насока.

Главният прокурор е разпоредил да се обърне специално внимание на актовете, свързани със задълженията за периодично предоставяне на информация.

Работната група трябва да изготви доклад и да предложи мерки за оптимизиране и облекчаване на работата на прокурорите в срок до края на следващия месец. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

12 000 евро в пояс и списъци с имена: разкриха схема за купуване на гласове в Търговище

12 000 евро в пояс и списъци с имена: разкриха схема за купуване на гласове в Търговище

„Независимо от опитите на купувачите на гласове да измислят нови методи, те няма да успеят да подведат органите на МВР“, заявява Кандев.

Янкулов: Конституционният съд без никакво съмнение постанови, че Сарафов повече не може да  е и.д главен прокурор

Янкулов: Конституционният съд без никакво съмнение постанови, че Сарафов повече не може да е и.д главен прокурор

По думите му казусът е толкова ясен, че той не бива под никаква форма да става някаква разменна монета на политическия терен

Прокуратурата плаши Ралица Асенова с наказателна отговорност, ако разпространява информация за „Петрохан“ и „Околчица“ (видео)

Прокуратурата плаши Ралица Асенова с наказателна отговорност, ако разпространява информация за „Петрохан“ и „Околчица“ (видео)

В медиите и в парламента се разпространяват какви ли не версии, включително и неверни за шесте жертви – ще наложи ли санкции прокуратурата и на тях, пита майката