10 Февруари, 2026

Радан Кънев: Нинова не трябва да е фактор за разколебаване позицията на България в ЕС и НАТО

Радан Кънев: Нинова не трябва да е фактор за разколебаване позицията на България в ЕС и НАТО

Радан Кънев

През последните дни, режимът на #Путин: 

- Обяви събирането на 16 000 "доброволци" от Близкия Изток за завоюването на #Украйна;

- Засили бомбардировките върху цивилни обекти, в т.ч въздушен терор върху градове далеч от фронта и от заявените цели на войната; 

- Премина към режим на класическа средновековна обсада на ключови градове; 

- Пусна чеченския лидер Кадиров, лично на украинска земя (независимо дали е наистина там), да заплашва с отмъщение и унищожение.

Накратко,  Кремъл преминава от конвенционална завоевателна война към война на терор срещу населението, към склоняване към подчинение чрез заплаха от изтребление. 

Този подход не се различава от стратегията на Чингиз хан и наследиците му или от тази на Ислямска Държава. През XXI век за тази стратегия има само една дума - тероризъм.

Реакцията на Европа и Западния свят към тази нова стратегия трябва да бъде адекватна на заплахата. И това включва най-малко пълни икономически санкции, включващи газ и петрол, както и пълноценни военни доставки за отбраняващото се население. Тероризмът е най-голямата заплаха на отминалите десетилетия. Упражняван от втората (може би вече третата...) военна сила в света, той е дългосрочна глобална заплаха, която не може да бъде пресрещната с изчакване и снишаване. 

В целия контекст, вчерашното медийно поведение на българския вицепремиер г-жа Нинова е огромен проблем. Трябва да си дадем сметка - дори и да е примитивен тесногръд популизъм, то е заплаха за националната ни сигурност и утвърждаване на печалния образ на България като "Троянски кон" и "слабо звено" в ЕС. 

И тук не става дума за стабилността на коалицията и управлението. Във времена на война и неизбежна  икономическа криза, стабилността на управлението е изключително важна. Но стабилно може да е само единно управление. И г-жа Нинова трябва да бъде принудена да не нарушава единството на българската национална позиция и да не бъде фактор за разколебаване на позициите на България в ЕС и НАТО.

Сподели:

Коментари (0)

 „Алфа Рисърч“ : Гребенът на вълната няма да е само за Радев

„Алфа Рисърч“ : Гребенът на вълната няма да е само за Радев

"Той остава на равнището на общи формули – борба с олигархията, справедливост, съдебна реформа, независимост – но без яснота какво конкретно се предлага и как ще бъде реализирано. По външнополитическите теми двусмислеността е още по-видима", твърди Боряна Димитрова . 

Комисия на СОС отхвърли предложението площад "Александър Невски" да носи името на св. Иван Рилски

Комисия на СОС отхвърли предложението площад "Александър Невски" да носи името на св. Иван Рилски

Близо година разглеждането на предложението се отлагаше под различен предлог

Казусът "Петрохан": Ще се проверяват и дарителите на "агенцията" за "контрол на защитените територии"

Казусът "Петрохан": Ще се проверяват и дарителите на "агенцията" за "контрол на защитените територии"

Извършва се и проверка за регистрацията на сдружението НАКЗТ, както и за наличие на други организации с наименования, подвеждащи, че става дума за държавни органи