6 Май, 2026

Радан Кънев: България може да излезе с ползи от газовата криза

Радан Кънев: България може да излезе с ползи от газовата криза

Радан Кънев

"Газпром“ не си вдига телефона. И прагматикът се превръща в глупак.“

България е в по-добра позиция от много други европейски страни, защото не използва природен газ за производство на електричество и като цяло потребява малко газ. Това заяви евродепутатът Радан Кънев пред бТВ.  Той добави, че България дори изнася ток.

По думите му, за всички е очевидно колко тежка е зависимостта от руския газ – в големи европейски страни като Германия, които използват газа и за производство на ток, цената на електроенергията скочи драстично.

Европа обаче се справя с кризата – към момента едва 10% от газовия микс е от „Газпром“ на фона на досегашните 40%. Хранилищата вече са пълни на 85% при планирани 80% към 1 октомври.

Според Кънев, с разумна политика страната ни може да излезе с ползи от газовата криза, може да бъде модел за другите европейски държави. 

Той определи като безумие отказа на служебното правителство да вземе договорените 7 танкера с втечнен газ и обори тезата на кабинета, че воденето на преговори с „Газпром“ на фона на войната в Украйна е прагматичен подход.

„Но „Газпром“ не си вдига телефона. И прагматикът се превръща в глупак.“ – обобщи Кънев.

Сподели:

Коментари (0)

Бойко Ноев: Хрантутим огромно количество военни, полицаи...

Бойко Ноев: Хрантутим огромно количество военни, полицаи...

Като го добавите към огромната администрация, се получава защо не сме добре и няма пари", каза бившият министър на отбраната

Йотова чака Радев с изпълнен мандат

Йотова чака Радев с изпълнен мандат

Очакваме още следващата седмица ще заработи и новото българско правителство“, каза по-рано тя 

Във Военноморска база – Варна тържествено издигнаха флаговете на корабите от  ВМС

Във Военноморска база – Варна тържествено издигнаха флаговете на корабите от ВМС

Военноморският музей в гр. Варна също ще работи от 10.00 до 17.00 ч. на 6 май с вход свободен за постоянната експозиция и новооткритата временна изложба „Горещата 1916. Войната за Добруджа“.