25 Февруари, 2026

Радан Кънев: Президентът се държи като мрънкащия смърф, който разпространява фалшиви новини

Радан Кънев: Президентът се държи като мрънкащия смърф, който разпространява фалшиви новини

снимка: БГНЕС

"Няма предусловия за Шенген, а решение на Европейския съвет, което ясно казва, че България влиза по въздух и по вода безусловно и страната ни поема ангажименти за мигрантите, които с нищо не се различават от досегашните. Ние имаме интерес да се увеличи капацитетът на охрана на външната ни граница. Единственото притеснително е допълнителното филтриране на границата ни с Румъния, което не радва и нашите северни съседи. Всичко останало са неща, които са добри за България". Това заяви пред Нова нюз евродепутатът Радан Кънев.

"Има злоупотреба от политици в парламента. Не бих бил остро критичен към хората от опозицията, защото в крайна сметка това им е работата - да търсят пропуски в управлението. Много по-притеснително е, че голяма част от фалшивите новини в страната ни се разпространяват не от опозицията в парламента, а от държавния глава и от кръговете около него. Това вече е институционален проблем на българската демокрация, който не е от вчера и очевидно няма да свърши утре. Той (Румен Радев - б. на ред.) руши доверието в България системно. Както отговорните партии, така и отговорните медии трябва да се държат с президента като с това, което е в момента - един мрънкащ смърф от детското филмче. Ако си го представим червен, горе-долу толкова са му правомощията и системното мрънкане от негова страна. Има обаче един въпрос, който е много по-важен, далеч от мрънкането. Когато казваме, че България с това решение на Европейския съвет потвърждава ангажиментите си по "Дъблин", по някаква причина българското политическо и медийно пространство оглушително мълчат, че беше приет новият пакт за миграция. Ние имаме ново миграционно законодателство. Като представител на управляващите партии, съм критичен и към тях, че не се комуникира тази важна тема. В момента "Дъблин" е ревизиран в полза на държавите с външни граници. Даниел Митов, като външен министър, беше сред първите, които казаха, че решението на мигрантската криза е в общата охрана на външните граници. В момента сме на крачка от това, да се превърне в законодателство и никой не го коментира", коментира Кънев.      

Сподели:

Коментари (0)

Институционален сблъсък: Главният секретар на МВР отхвърли мотивите за исканата му оставка

Институционален сблъсък: Главният секретар на МВР отхвърли мотивите за исканата му оставка

Мирослав Рашков заяви от парламентарната трибуна, че срещу него се води неаргументирана атака

ГЕРБ-СДС се регистрира за изборите: "Влизаме в кампанията със самочувствието, че постигнахме много"

ГЕРБ-СДС се регистрира за изборите: "Влизаме в кампанията със самочувствието, че постигнахме много"

От партията са уверени, че явявайки се в този формат - заедно със СДС, ще се борят за най-високия резултат

Правителството одобри финансиране до 900 млн. евро за социални плащания през февруари

Правителството одобри финансиране до 900 млн. евро за социални плащания през февруари

При този подход се постига осигуряване на регламентираните увеличения на разходи и трансфери и нормално финансиране на дейността на министерствата и институциите