"Демократична България" не участва в тази компроматна България (скандалът "Апартамент гейт" - бел.ред.). Ние има какво да кажем за българската политика преди евроизборите. Защото при нас има повече млади хора, а тези които сме били в политиката, излязохме от властта малко по-бедни, отколкото сме влезли. Затова сме свободни да говорим за политика. Това коментира в студиото на Би Ти Ви Радан Кънев, водач на евролистата на "Демократична България".
Политикът коментира и създадения орган КОМПИ, който трябва да бори корупцията по високите етажи на властта.
КОМПИ е органът, чийто ръководител има тежки имотни проблеми. И тук въпросът е, че този човек е трябвало да бъде проверен, когато е избиран за шеф на КОМПИ. Важният въпрос е друг - че българските граждани чакат правосъдие от Европа, гледат с надежда на европейската прокуратура, като се надяват тя да подхване всичко корумпирани в България. Но тази тема е много важна и за консолидацията на ЕС. Има обаче и други важни европейски политики - например, енергийният съюз и общата енергетиката. Защото от една страна корумпираните режими искат да си взимат комисионните. Не трябва да подценяваме и енергийната политика на големите в ЕС, например "Северен поток -2". Трябва да променим ганьовския стил за правене на политика. Тогава се надявам, че ще променим в интерес на българските превозвачи и пакета "Макрон", посочи Кънев.
Според него целият закон за КОМПИ е едно упражнение по излишна бюрокрация.
Проблемите с корупцията са работа на НАП и прокуратурата. КОМПИ се превърна в една структура за тормоз на бизнеса. Настроенията сред малкия и среден бизнес е умопомрачително - усещане за рекет и тотален тормози. Властовият рекет трябва да се промени. Моята задача е този гняв да не прелее гласове към социалистите, а да отидат към реалната дясна алтернатива, каквато е Демократична България, подчерта политикът.
Радан Кънев изрази и своето мнение по въпроса с намерението българският дял от ЧЕЗ да бъде закупена от компанията "Еврохолд", за която има съмнение, че стоят пари на ВТБ. Това обаче трябва да бъде проверено, защото когато става дума за енергетика, това винаги е свързано с националната сигурност на една страна.
ВТБ е ключов играч в три мегаскандала - КТБ, БТК и Булгартабак. В българския бизнес тази банка играе една сенчеста игра. Ако искаме тока в България да бъде под контрола на чужди, руски служби, а това е важен въпрос, то трябва да се направи проверка по отношение на сделката с ЧЕЗ. "Еврохолд" няма нищо общо с енергетиката, а енергетиката е свързана с националната сигурност, изтъкна Кънев.
Още в началото на интервюто той заяви категорично, че е декларирал всичко, което семейството е придобило досега при обявяването му за водач на евролистата на "Демократична България"
Няма нищо придобито от 2007 насетне. Имам половин апартамент, наследство заедно с брат ми, и един апартамент с жена ми, който изплащам. Всичко съм подписвал на реална цена, изплащам все още банков кредит. Няма да излезе нищо притеснително, ако започнат да ме проверяват, категоричен бе Радан Кънев.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"