9 Август, 2026

Радев: Съвместното ни пътуване с Пендаровски до Рим е повод да подновим диалога между двете страни

Радев: Съвместното ни пътуване с Пендаровски до Рим е повод да подновим диалога между двете страни
Румен Радев и Стево Пендаровски, снимка:БГНЕС

Президентите на България и Република Северна Македония почитат заедно делото на Светите братя Кирил и Методий. Радев и Пендаровски ще летят до Рим и Ватикана, където традиционно се състои аудиенцията при Главата на Римокатолическата църква за Празника на българската просвета и книжовност.

На път за Рим българският правителствен самолет спря в Скопие, за да вземе делегацията на Северна Македония, водена от президента Стево Пендаровски. Пендаровски лично посрещна българския държавен глава на летището.

Радев благодари на Пендаровски за гостоприемството, макар да е кратка визитата и сподели: "Съвместното ни пътуване до Рим и отдаване на почит към Светите братя Кирил и Методий е прекрасен повод да подновим диалога между нашите две страни на най-високо ниво и да заявим нашата обща воля да заявим нашите отношения в дух на сътрудничество, приятелство и добросъседство.

Стево Пендаровски заяви, че ще използват визитата, за да разговарят за съвместните отношения между България и Северна Македония. Уточни, че сега срещата на летището им е била кратка - пили са кафе и са обсъдили решенията на срещата на върха в Брюксел.

Пендаровски се надява като приятели да разговарят и по най-тежките въпроси.

Това е първа изява на двамата държавни глави за последните две години. В делегациите им присъстват ключови министри за просветата и културата. В ситуацията на деликатна фаза, в която са отношенията Скопие - София, визитата на държавните глави е от изключително значение.

България продължава да настоява за спазване на Договора за добросъседство и сътрудничество от 2017 г. за зачитане на нейните национални интереси и сигурност, което беше потвърдено и от служебното правителство. На 24 май президентът Румен Радев също подчерта, че европейският път на РС Македония минава през София.

Сподели:
Гюров: Трябва да преосмислим позицията си по регионалната противовъздушна отбрана

Гюров: Трябва да преосмислим позицията си по регионалната противовъздушна отбрана

"Като страна на източната граница на ЕС и НАТО, България трябва да е проактивна в изграждането на многонационални структури за антидронова защита"

"Няма данни за преднамерени действия срещу България" - адмирал Емил Ефтимов за дрона край Кардам

"Няма данни за преднамерени действия срещу България" - адмирал Емил Ефтимов за дрона край Кардам

"Борбата с дронове е много трудна поради спецификата, дори самата идентификация на това, което сме видели, предвид на стотиците дронове, е много трудна"

Нинова: Наистина ни управляват палячовци!

Нинова: Наистина ни управляват палячовци!

Днес министърът на отбраната Димитър Стоянов дойде в МС с тениска на "Кинтекс", после обработиха снимките

Коментари (0)