17 Юни, 2026

Радев: Ако ескалира конфликтът в Близкия изток, може да застраши мира в целия регион

Радев: Ако ескалира конфликтът в Близкия изток, може да  застраши мира в целия регион
Румен Радев

Президентът поздрави служебното правителство за успешната евакуация на българите от Ливан

Ескалацията на конфликта в Близкия изток има потенциал да застраши мира в целия регион. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Бургас, цитиран от БНТ.

"Аз също призовах и от трибуната на ООН за сдържаност, за разум и е време наистина спиралата от насилие и страдания в Близкия изток да спре. Това изисква усилия не само от въвлечените страни, а и последователно усилия от цялата международна общност", каза държавният глава.

Той поздрави българските служби, които работят, за да се осигури безопасен коридор за евакуация на българските граждани от Ливан. Потвърди, че се работи на всички нива и за освобождаването на българските моряци от "Галакси лийдър".

"Искам да поздравя екипажа на правителствения самолет, службите за сигурност, които успяха също така, Министерство на отбраната, Министерство на транспорта, които работят много усилено в последните дни, да се осигури безопасен коридор на нашия самолет, така че да бъдат изведени нашите сънародници. Това е най-важната задача към момента.

Той увери, че се работи и то от самия ден първи на отвличането на нашите сънародници от екипажа на "Галакси лийдър". Усилията там никога не са представили и те се водят на всички нива - от службите, от съответните нива на министерствата, включително на най-високо ниво. Говорим с държавни и правителствени ръководители на държавите от региона за оказване на помощ и съдействие, заяви още Румен Радев.

Сподели:
Удари на Израел в райони на Южен Ливан

Удари на Израел в райони на Южен Ливан

Израелски бойни самолети са атакували района Набатия ал Фаука и източните покрайнини на съседния град Кфар Тебнит.

Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз

Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз

Сред обсъжданите в момента планове е предоставянето и на фрегата от клас MEKO, която вече участва в европейската операция „Аспидес“ за ескортиране на търговски кораби в Червено море

Евродепутатите с червен картон за Скопие: Мястото ви е в ЕС, но не и с палежи и език на омразата

Евродепутатите с червен картон за Скопие: Мястото ви е в ЕС, но не и с палежи и език на омразата

Дебатите в Европейския парламент показаха ясно на властите в Скопие, че европейската интеграция не е автоматичен процес и не може да се крепи на празни политически обещания

Коментари (0)