17 Март, 2026

Радев: Решението за 1 лев субсидия задушава опозицията преди местния вот

Радев: Решението за 1 лев субсидия задушава опозицията преди местния вот

Румен Радев

Процесите в БСП крият риск България да остане без опозиция

Аз силно се надявам, че партиите ще намерят добър баланс между техните собствени интереси и интересите на обществото. Така президентът Радев коментира проблема с партийните субсидии от 1 лев за глас, които бяха гласувани на първо четене в парламента.

Според него големият проблем не е в самото финансиране, като размер на субсидията, а механизъм който да третира еднакво партиите, по отношение на финансирането.

По думите му в България управляващите партии нямат нужда от субсидия. Те се финансират директно от властта. Субсидиите касаят най-вече съществуването на опозицията, каза президентът.

По думите му едно такова решение на практика задушава опозицията точно преди местните избори. По отношение на спора на македонските и българските историци за личността на Гоце Делчев Радев заяви: “ По време на речта ми в Санкт Петербург много ясно казах на цял свят и цитирах бележитият български революционер Гоце Делчев. Това е моето становище.”

По думите му България трябва да мисли и да подходи много по-генерално към този проблем.

Въздържам се да коментирам партии, заяви Радев на въпрос как би коментирал ситуацията в БСП. Но според него България не трябва да остава без политическа опозиция, а процесите в социалистическата партия крият такъв риск. Той заяви, че ги следи с тревога.

Сподели:

Коментари (0)

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

Приемането му ще позволи на страната да работи в продължение на три месеца след 31 март.

Решено: Явор Божанков не влезе в листите на ПП-ДБ

Решено: Явор Божанков не влезе в листите на ПП-ДБ

Решението е взето след категоричния отказ на ПП Божанков да участва в предстоящите парламентарни избори

Агенцията по храните с масови проверки по южната ни граница заради шап в Кипър

Агенцията по храните с масови проверки по южната ни граница заради шап в Кипър

Шапът е най-силно заразното вирусно заболяване по домашните и диви чифтокопитни животни и от него боледуват говеда, биволи, овце, кози, домашни и диви свине, елени, сърни и др.