22 Април, 2026

Радев: Ако РСМ следва заветите на Гоце Делчев, трябва да впише българите в Конституцията си

Радев: Ако РСМ следва заветите на Гоце Делчев, трябва да впише българите в Конституцията си

Румен Радев

„Името му е символ на стремежа към свобода"

"Ако днешна РС Македония претендира, че следва заветите на Гоце Делчев, защо не намира силите да впише в Конституцията неговите сънародници в името, на които той пожертва живота си?" Това заяви президентът Румен Радев.

Днес се навършват 120 години от гибелта на водача на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) Гоце Делчев, който е убит на 4 май 1903 г. край село Баница, Серско.

Президентът подчерта, че Апостолът на македонските българи Гоце Делчев е следвал по стъпките на Васил Левски.

„Неуморен организатор и всепризнат водач на българите в Македония и Одринско, Гоце Делчев вдъхновяваше, напътстваше и с личния си пример чертаеше пътя към освобождението. С всеотдайността си към делото той печелеше умовете и сърцата на поробените, които само за няколко години се преродиха в могъща революционна организация.“ - посочи Радев.

Той припомни, че житейският път на Гоце Делчев е кратък, но се е влял във вечната и универсална борба за справедливост, достойнство и равноправие.

„Името му се превърна в символ на стремежа към свобода, човешки и граждански правдини. Гоце Делчев вярваше непоколебимо, че единствено честта може да събира, да побратимява и да обединява по дългия път към свободата. Затова той успя да наложи своите идеи, своята вяра и да постигне целите си.“ - каза Радев.

Сподели:

Коментари (0)

Андрей Гюров с разкрития за правителството на Росен Желязков

Андрей Гюров с разкрития за правителството на Росен Желязков

Служебният премиер коментира, че кабинетът "Желязков" е изтеглил рекорден дълг и е заключил част от тези средства в ББР

Сарафов подаде оставката си като и.ф. главен прокурор

Сарафов подаде оставката си като и.ф. главен прокурор

"Искрено се надявам в кратки срокове да се пристъпи към реализиране на дълго отлаганите решения и избори в съдебната власт при спазване на принципите на прозрачност, законност и държавническа отговорност и при безусловно гарантиране независимостта на българските магистрати", казва в свое заявление Сарафов

„Да, България“: Сарафов веднага да напусне кабинета на главния прокурор

„Да, България“: Сарафов веднага да напусне кабинета на главния прокурор

"Днес има заседание на прокурорската колегия на ВСС и единственото решение е Сарафов да подаде оставка“, призова съпредседателят на партията Ивайло Мирчев