9 Юли, 2026

Радев: България е най-големият приятел на РС Македония, но пътят за евроинтеграцията й минава през София

Радев: България е най-големият приятел на РС Македония, но пътят за евроинтеграцията й минава през София

Диалогът на най-високо работно ниво с РС Македония час по-скоро трябва да бъде възстановен. Това заяви президентът Румен Радев пред български медии в Брюксел, където участва в Срещата на върха на ЕС.

Очаква се през втората половина на месец юни да има придвижване по въпроса за европейския път и започване на преговори за Република Северна Македония. Аз много ясно съм изразил българското становище - България е най-силният поддръжник за европейската перспектива на РСМ и на Албания, България е най-големият приятел на РСМ, но пътят за европейската им перспектива минава най-вече през София и това трябва да бъде ясно, заяви Радев.

Според него политическото ръководство на РС Македония трябва да бъде стимулирано да търси диалог с България. Да, важна е подкрепата на ЕС, но най-важна е подкрепата на България, а за да се случи трябва спокойно и откровено да седнем на масата и уточним всички проблеми между нас и как да бъдат решени. Искаме да видим устойчив и необратим процес, а не само декларации.

По повод предстоящата визита в Рим, президентът посочи, че заедно с колегата си Пендаровски в Рим ще покажат взаимната воля за сътрудничество.

Снощи всички лидери категорично осъдихме действията на Беларус.

Причината за прихващането е в категоричен разрез с международното право – не може да прихващаш самолет, за да накараш да кацне, защото имаш политически противник на борда. Това е абсолютно немислимо, каза Радев по темата.

До късно дискутирахме темата Русия, това е трудна тема за ЕС, отбеляза още той пред българските медии в Брюксел.

Лидерите се обединиха около извода, че растящото напрежение, разделението в Европа не е от полза за ЕС, посочи той.

Според президента трябва да се търсят нови инструменти за работа с Русия.
Сподели:
Радев се срещна в МС с представители на ръководството на „Уестингхаус“

Радев се срещна в МС с представители на ръководството на „Уестингхаус“

Обсъдено е изпълнението на предварителните инженерни дейности по проекта за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство

ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство

Промените предвиждат по-строг контрол върху финансовите операции на санкционирани лица и свързаните с тях лица

Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция

Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция

"Тази справка и всички други документи, относно пътуването и пребиваването ми в Република Турция за периода 05-08 април 2024г., ще представя пред компетентен съд, за установяване на отговорността на съответните лица"

Коментари (0)