4 Февруари, 2026

Радев: Дано Петков да е обмислил добре последиците от изгонването на руските дипломати

Радев: Дано Петков да е обмислил добре последиците от изгонването на руските дипломати

Румен Радев

"Новата среда за сигурност изисква нови подходи и решения"

Не мога да коментирам въпроса с изгонените руски дипломати, не разполагам с достатъчно информация, заяви президентът Румен Радевпред журналисти в Мадрид, предаде Нова ТВ.

„Надявам се министър-председателят в оставка да е взел това решение на базата на достатъчно информация и да го е обмислил добре – и като мащаби, и като последствия”, каза още президентът

В испанската столица Радев е за срещата на върха на НАТО.

„Новата среда за сигурност изисква нови подходи и решения, за да не увеличи войната в Украйна своя териториален обхват. Алиансът се връща към същинската си мисия – да бъде гарант за териториалната, сигурност и суверенитета на членовете си. Това означава повишена отговорност и единство. А това от своя знача означава повишени амбиции, повече ресурси – и като национално инвестиране, и като общи разходи за отбрана”, обясни президентът.

„България активно участва в дискусиите по новата стратегическа концепция. През 2019 г. България беше сред инициаторите на създаването на ускорителя за иновации в отбраната и на фонда за иновации на НАТО. Това ще е един от основните акценти на срещата”, обясни Радев.

Предстои да се вземат важни решения за Източния флаг и дългосрочната адаптация за отбранителния издържащ потенциал.  

Сподели:

Коментари (0)

Собственикът на хижа "Петрохан" със зловещо послание преди тройното убийство

Собственикът на хижа "Петрохан" със зловещо послание преди тройното убийство

В прощалното писмо, което изпратил до своята майка, той написал, че нищо от това, което ще чуе, не е вярно

Започват извънредни проверки на енергийните дружества заради високите сметки за ток

Започват извънредни проверки на енергийните дружества заради високите сметки за ток

В министерството на енергетиката са постъпили жалби за качеството на получената услуга, а в КЕВР - за твърде високи сметки

При срещата с БСП-ОЛ Йотова поиска следващият парламент да преосмисли промените в Конституцията

При срещата с БСП-ОЛ Йотова поиска следващият парламент да преосмисли промените в Конституцията

"Нашата преценка - моята и на моя екип - е, че се нуждаем от спешни решения и действия, за да се спре ценовият шок, да видим какви са най-спешните и реалистични мерки за най-уязвимите хора, за най-бедните."