1 Август, 2026

Среща на Радев и Борисов с Еманюел Макрон във Варна

Среща на Радев и Борисов  с Еманюел Макрон във Варна

На 24 август вечерта френският президент ще пристигне в България

На 24 август вечерта френският президент Еманюел Макрон ще пристигне в България, като ще бъде посрещнат във Варна. На следващия ден в морската ни столица той ще разговаря с президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов. Това съобщи представител на Елисейския дворец.

Макрон ще кацне във Варна от Румъния. Предният ден той ще посети Австрия, където освен с домакините ще разговаря и с чешкия премиер Бохуслав Соботка и словашкия министър-председател Роберт Фицо.

Една от централните теми в обиколката на Макрон ще бъде директива на ЕС за работещите в Западна Европа граждани на Източна Европа. Тези работници плащат социални отчисления в своите държави и поради това получават по-ниски заплати в Западна Европа.

Това на свой ред създава значителна конкуренция на местната работна сила. Еманюел Макрон се обявява против подобна практика и смята да засили позицията на Франция за срещата на 23 октомври на министрите на труда от ЕС, която ще бъде посветена на този проблем.

"Обиколката на френския президент е насочена към осигуряването на по-добро навлизане на Франция в източната част на Европа", подчертаха в Елисейския дворец.

От българското президентство и Министерския съвет съобщиха, че основните теми при престоя на Еманюел Макрон у нас ще бъдат проблеми от дневния ред на Европейския съюз, европейската перспектива на страните от Западните Балкани, охраната на външните граници на ЕС, както и въпроси на двустранното сътрудничество между България и Франция. 

Сподели:
Крум Зарков: Не е обсъждана възможността аз да бъде кандидат за вицепрезидент на Илиана Йотова

Крум Зарков: Не е обсъждана възможността аз да бъде кандидат за вицепрезидент на Илиана Йотова

Той посочи, че политиката не трябва да се свежда единствено до упражняването на власт, а да бъде дългосрочно и последователно следване на общи цели.

Новият ни посланик в Украйна Златин Кръстев връчи копия от акредитивните си писма

Новият ни посланик в Украйна Златин Кръстев връчи копия от акредитивните си писма

Той и заместник-министър Мишченко са обсъдили възможностите за активизиране на политическия диалог, икономическите взаимоотношения, транспортно и енергийно свързване, както и обмяна на опит в областта на иновациите в сферата на отбраната,

Надежда Нейнски: Отказах разговор с външния министър на Иран Абас Арагчи

Надежда Нейнски: Отказах разговор с външния министър на Иран Абас Арагчи

Тя обяснява, че инициативата, моментът и начинът, по който един разговор се представя пред обществото и партньорите, са част от самата дипломация.

Коментари (0)