Предвижда се изграждане на две газорегулиращи станции
Утре, 1 февруари президентът Румен Радев ще участва в откриването на специализираните дейности по изграждане на междусистемната газова връзка „България-Сърбия“ (IBS) на българска територия, съобщиха от пресслужбата на държавния глава. В събитието ще участва и президентът на Република Сърбия Александър Вучич. Сред участниците в церемонията ще бъдат министрите на енергетиката на двете страни и Росен Христов и Дубравка Дедович, кактко и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов.
В програмата на Радев е включена и среща с Вучич.
Реализацията на интерконектора България-Сърбия е ключов проект, приоритет на българската енергийна политика.
Междусистемната газова връзка „България-Сърбия“ (IBS) ще бъде с обща дължина около 170 км. и започва от Нови Искър, Република България, като крайната й дестинация е Ниш, Република Сърбия, от които около 62 км на българска територия. След изграждането ѝ газовата връзка ще бъде с капацитет до 1,8 млрд. м3/г. с възможност и за реверсивен поток. Газопроводът е проект от общ интерес за Европейския съюз, финансиран от Механизма за свързване на Европа.
За пълната реализация на обекта се предвижда изграждането на две автоматични газорегулиращи станции (АГРС), една газоизмервателна станция (ГИС) – Калотина, както и две газопроводни отклонения за Сливница и Драгоман. След изграждането газовата връзка ще бъде с капацитет 1,8 млрд. м3/г. с възможност и за реверсивен поток. /БГНЕС
Още от България
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка
Кирил Петков към Румен Радев: С лафове, хитри фрази и добър ПР не се управлява държава
Когато още не знаеш къде си: всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, без дори да се усетиш, затова се вслушайте в критиките на Асен Василев...
Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички
Дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът беше доста по-нисък от този на Гълъл Донев, изтъква в интервю за Дарик съпредседателят на "Да, България"