17 Август, 2026

Радев от Германия: Изтребителите МиГ-29 ще могат да летят най-много още година

Радев от Германия: Изтребителите МиГ-29 ще могат да летят най-много още година
Снимка: архив

По думите му, заради войната в Украйна и напрежението около Русия поддръжката им е невъзможна

Руските самолети МиГ-29 могат да се летят още най-много година, заяви президентът Румен Радев, който е на посещение в Германия. По думите му, след това ще настъпи „пропаст от пет шест години“, през които българските ВВС няма да могат да носят дежурства, предаде Дарик.

При срещата си  с българската общност в Германия той коментира, че заради войната в Украйна и напрежението около Русия, в момента поддръжката на руските изтребители е невъзможна.

Радев призова да спешно да се търсят алтернативни опции до пристигането на американските Ф-16, за които вече е ясно, че ще се забавят.

"От 1952 година досега носим бойно дежурство без нито един ден прекъсване. Ще бъде национално унижение да хвърлим това задължение на съюзниците ни", каза държавният глава.

Той изрази притеснения, че договорените със САЩ самолети първо са много малко (8 бр. бел.ред), но също така за да излязат по-евтино, са орязани много от екстрите им.

"Самите самолети са най-евтиното нещо. Към тях има наземно оборудване, въоръжение, обучение, логистична поддръжка и т.н. Даже нямат високоточни оръжия, защото решиха да орежат много от допълнителното оборудване. А това беше една от причините да вземем точно тези изтребители, които има високи и точни способности за действие по наземни цели. Но, ние даже не сме ги поръчали. Това е един вид измама към данъкоплатците, защото тези разходи ще трябва да се плащат в последствие. И ето сега цената, тя си идва за цялата ескадрила около 5 млрд. лева." - каза още Радев.

Припомняме, при избора на бойни самолети за българските ВВС президентът се опита да наложи шведските „Грипен“ и критикуваше решението на парламента и на правителството на ГЕРБ за закупуване на Ф-16. Офертата за самолетите „Грипен“ не включваше оборудване и въоръжения и ако те бяха предпочетени от страната не, щеше да се наложи да се закупуват допълнително липсващите компоненти.  

В отговор на въпроси на наши сънародници за критиките му към кабинета, Радев заяви, че не е свалил доверието си от министрите, но в политиката на  управляващите не бива да има "сиви зони".

„Не приемайте така, че аз с моето говорене целя да сваля правителството. Не съм излязъл, както през февруари 2020 година излязох и снех доверие от предишното правителство", изтъкна той.

Сподели:
The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

Авторът на публикацията припомня, че настоящата война вече е един от най-кървавите конфликти на XXI век

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

По-рано беше съобщено, че те може да участват в мероприятията по случай Деня на независимостта на Украйна

От „Азов“ показаха как унищожават 67 руски цистерни с гориво в Донецка област

От „Азов“ показаха как унищожават 67 руски цистерни с гориво в Донецка област

Украинските защитници подчертават, че за разлика от руските окупационни сили, 1-ви корпус на НГУ „Азов“ не нанася удари по цивилни бензиностанции и не атакува мирното население

Коментари (0)