18 Април, 2026

Радев с кремълски опорки: Няма да допусна въвличането на България в конфликта в Украйна

Радев с кремълски опорки: Няма да допусна въвличането на България в конфликта в Украйна

Румен Радев

Президентът коментира и 100-те дни на кабинета "Петков"

Няма да допусна въвличането на България в конфликта в Украйна. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти в отговор на въпрос дали защо само България и Унгария не са дали въоръжение в подкрепа на Украйна, предаде БГНЕС.

"Като държавен глава няма да допусна въвличането на България в този конфликт. Избран съм, за да отстоявам сигурността на българите и мира в България. Цената на войната я плащат гражданите, а не телевизионните проповедници", каза държавният глава и добави, че негова грижа са хората.

Обясненията звучат доста притеснително, защото се знае, че НАТО е отбранителен съюз. В този смисъл отказът да откажем военна подкрепа на Унгария означава да дадем индиректно подкрепа на агресора - Русия и Путин. А това едва ли е националният интерес на България.

Радев отговори уклончиво и на въпрос във връзка с клип на посолството на Руската федерация, публикуван по-рано днес, който показва изстрелване на ракети от руски установки по военни обекти в Украйна.

"Очаквам не само посланика на Руската федерация. Всички посланици в България да работят и да се изявяват в рамките на своя статут с уважение към българските институции и суверенитет", заяви президентът.

Държавният глава коментира и решението на ЕС да закупува общо газ от трети страни, включително от Русия. "Този проблем беше повдигнат и като предложение още миналото лято от Испания, но войната определено ще принуди ЕС да действа много по-солидарно. И ако това се случи, ще бъде успех и за българското правителство", посочи той.

Президентът коментира още проблема с системното отстраняване на кадрите на служебното правителство. Според него именно тези кадри са разкрили множество корупционни схеми и от които реално е започнала промяната.

Той коментира 100 дни на правителството.

"В една невиждана досега каскада от кризи правителството имаше своите 100 дни, но тези кризи не дават толеранс на българските граждани и на бизнеса. Цените растат. Очаквам правителството да се фокусира върху гарантирането на енергийната и продоволствената сигурност. Все още хората очакват резултати", каза Радев. Той обобщи, че много надежди за бързи резултати са свързани с това правителство. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

„Прогресивна България“ за 45 минути: Румен Радев учреди партията си без свидетели

„Прогресивна България“ за 45 минути: Румен Радев учреди партията си без свидетели

В рамките на едно заседание се вземат всички ключови решения — създаване на партията, избор на лидер, формиране на изпълнителен и контролен орган.

Скандал с нередовни бюлетини в Добрич и Шумен

Скандал с нередовни бюлетини в Добрич и Шумен

В случай, че са били допуснати сгрешените бюлетини в обръщение, е имало опасност да бъде опорочен вота и обявен за недействителен

Тръмп: Вече нямаме спорни точки с Иран, много сме близо до сделка

Тръмп: Вече нямаме спорни точки с Иран, много сме близо до сделка

Попитан защо след поредицата си от оптимистични публикации все още не може да обяви сделка, Тръмп каза, че иска споразумението да бъде оформено писмено.