20 Март, 2026

Радев обяви два приоритета за "Прогресивна България": демонтаж на олигархичния модел и ускорено икономическо развитие

Радев обяви два приоритета за "Прогресивна България": демонтаж на олигархичния модел и ускорено икономическо развитие

Румен Радев, снимка: БГНЕС

По думите му, първостепенна задача е в следващото Народно събрание да има мнозинство от 2/3, да бъде сменен Висшият съдебен съвет и да бъде избран нов легитимен главен прокурор

Часове до началото на предизборната кампания водената от Румен Радев коалиция "Прогресивна България" представя политическите си приоритети в Зала 3 на Националния дворец на културата.

Румен Радев постави няколко акцента. Един от тях е борба с олигархията, която беше сравнена с върха на пирамида и беше обещано този връх да бъде отстранен - чрез строг финансов контрол и с ревизия, предаде БНТ. 
Още една заявка направиха от коалицията - смяна на главния прокурор. Последва и обещание и за силни и независими медии, както и за дигитализация.

"Ще се спрем само на два приоритета – демонтаж на олигархичния модел и ускорено икономическо развитие на страната по три причини. Първо, без демонтаж на завладелия България олигархичен модел всякакви управленски конфигурации и техните икономически и социални политики ще попадат отново и отново в плен на олигархията и ще бъдат обречени на провал. Второ, без силна икономика никой сектор не може да се развива, това е ясно. Демонтажът на олигархичния модел е огромно предизвикателство, то е много по-сложно и всеобхватно от борбата с корупцията и усилията за установяване на върховенството на правото." - каза Радев. 

По думите му, първостепенна задача е в следващото Народно събрание да има мнозинство от 2/3, да бъде сменен Висшият съдебен съвет и да бъде избран нов легитимен главен прокурор.

"Знаете обаче, че това може и да не се случи. Зависи от математиката в Народното събрание, зависи от силите, които движат присъстващите в това Народно събрание. Няма да останем заложник на евентуален политически блокаж, а ще продължим да работим паралелно – за реформиране на службите и МВР, за разкриване и пресичане на корупционни схеми, за събиране на годни за съда доказателства, защото все някога ще им дойде времето. За още по-интензивна работа с нашите партньорски служби и правителства, така че да установяваме активи, банкови сметки, имоти на български граждани зад граница с незаконен произход." - добави Радев.

"Ще засилим конфискацията на активи и имущество с незаконен и неясен произход, защото оттам се храни и олигархията. Уверен съм, че сред магистратите има българи с морална сила и интегритет и ще заложим на сериозна работа с тях." - каза още той.

На събитието тази вечер беше представена и Сигма AI – система, която ще бори корупцията чрез изкуствен интелект, като ще набляга върху обществените поръчки и това те да бъдат възлагани коректно.

Сподели:

Коментари (0)

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

„Времето в политиката е много важно. Остава един месец. Всичко може да се случи“, отбеляза той

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

"След продължили повече от 20 години опити за създаване на закон, регламентиращ лобизма в България, днес Народното събрание прие такъв"

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Има възможност за свикване на извънредни заседания по време на ваканцията - в извънредни случаи, както и с подписите на 1/5 от народните представители