5 Февруари, 2026

Радев призна в Мадрид, че Русия е агресор, а у нас е срещу военната помощ за Украйна

Радев призна в Мадрид, че Русия е агресор, а у нас е срещу военната помощ за Украйна

Румен Радев, снимка: БГНЕС

Задача на лидерите на 30-те държави членки ще бъде да гарантират, че войната в Украйна няма да увеличи своя пространствен обхват.

След десетилетия на борба с тероризма по света днес НАТО се връща към своята основна цел - да гарантира сигурността и целостта на своите членове. Това заяви от Мадрид президентът Румен Радев. Той участва в срещата на върха на Алианса.

Срещата на върха на НАТО започва в момент на радикално променена ситуация по сигурността в резултат на руската агресия в Украйна и засилена конкуренция между основните стратегически играчи на международната сцена, изтъкна още българския президент при пристигането си на срещата на върха на НАТО в Мадрид. У нас обаче Радев упорито настоява, че България не трябва да даде военна подкрепа за Украйна, която води ожесточена война срещу руския агресор не просто за своята независимост и териториална цялост, а за сигурността на цяла Европа. 

Радев каза още, че основна задача на лидерите на 30-те държави членки ще бъде да гарантират, че войната в Украйна няма да увеличи своя пространствен обхват.

"След десетилетия на фокусиране върху борбата с тероризма и укрепването на мира далеч от нашия регион, алиансът се завръща към своята същинска мисия да бъде гарант на суверенитета, сигурността и териториалната цялост на членовете", заяви Радев. "Това означава повишени амбиции, повече ресурси и като национално инвестиране и като общи разходи за отбрана", добави той.

Предстои да се вземат важни решения на политическо ниво за отбранителния потенциал на източния фланг, за потенциала на нарастване на многонационалните бойни групи до ниво на бригади, но тепърва това ще трябва да се обсъжда и на военно равнище, добави той.

Радев заяви, че не може да дискутира въпроса с изгонените от България руски дипломати, защото не разполага с необходимата информация. Той изрази надежда министър-председателят в оставка Кирил Петков да е взел това решение на базата на солидна и достоверна информация и да го е обмислил и като последствия, и като мащаби.

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент