20 Юни, 2026

Радев призова бизнеса: Бъдете по-активни в популяризирането на България в САЩ

Радев призова бизнеса: Бъдете по-активни в популяризирането на България в САЩ
снимка: пресцентър на Президентството

България трябва да бъде много по-активна в популяризирането на място в САЩ на възможностите за правене на бизнес. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти след работна среща в Ню Йорк, организирана от Бизнес съвета за международно разбирателство. В него са участвали представители на американски компании с водещи позиции в световния бизнес в сферите на комуникациите, информационните технологии, застраховането, финансите, енергетиката, отбранителната промишленост, съобщава пресслужбата на президента.

Целта на срещата е била постигането на по-добри резултати в инвестиционното сътрудничество между България и САЩ и стимулирането на интереса на компании от сектори с висока добавена стойност да инвестират тук, съобщава пресслужбата. Представителите на бизнеса изразиха готовност да посетят България, за да проучат условията, които страната предоставя. Президентът открои квалифицираните специалисти и конкурентната данъчна рамка като част от предимствата на България.

Пред журналисти президентът посочи, че стратегическото партньорство между България и САЩ се задълбочава и особено отчетливо това се отразява в сферата на сигурността и отбраната. "Ние имаме амбицията това сътрудничество да стане пълноценно във всички останали дейности, особено в инвестициите и трансфера на високи технологии", заяви Румен Радев. Президентът посочил, че за целта трябва да се води диалог на високо политическо ниво, а бизнесът да усеща подкрепа.

Румен Радев отново апелирал за проектна готовност от страна на българската държава и бизнеса. "Това означава не просто да разясняваме колко са добри условията за бизнес в България, но да представяме готови проекти с ясни параметри, с точно определени предложения, за да можем да се договаряме на място", заявил Румен Радев.

В отговор на въпрос за резултатите за България от 74-ата сесия на Общото събрание на ООН президентът посочил, че социално-икономическото развитие на България трябва да бъде подкрепено с добра позиция на страната в света в политически и обществен план. "Когато диалогът на високо политическо ниво е конструктивен и отворен, това води до доверие, а то е важно за правене на бизнес, инвестиции, за сътрудничество в областта на образованието, науката технологиите", заяви още Румен Радев.
Сподели:
Русия атакува Запорожие с управляеми бомби и дронове, има жертви

Русия атакува Запорожие с управляеми бомби и дронове, има жертви

Известно е, че единадесет души са ранени, броят на жертвите може да нарасне

Мицкоски: До края на месеца формализираме промените в правителството

Мицкоски: До края на месеца формализираме промените в правителството

Ще бъдат сменени министри, в чиито ведомства той е очаквал "по-голяма ангажираност"

Стармър под натиск - сто британски депутати вече искат оставката му

Стармър под натиск - сто британски депутати вече искат оставката му

Призивите към него да се оттегли се засилват още откакто Лейбъристката партия претърпя сериозни загуби на местните избори през май

Коментари (0)