Радев се изплъзна от коментар за политическата провокация на Русия за 24 май, цитира Лихачов
По случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова поднесоха цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека.
След това държавният глава заяви пред журналисти, че днешният празник ни кара да се чувстваме горди с нашата азбука и език.
На въпрос как ще коментира руската провокация с изложбата в Руския културно-исторически център в София, в която светите братя Кирил и Методий са представени като реформатори на славянската писменост, създатели на църковнославянския език и просветители на Русия, Радев избегна конкретен коментар и ни препрати към негово изказване от миналата година: "Аз дадох своя коментар миналата година от трибуната на Петербургския икономически форум в присъствието на президента Путин и Си Дзи Пин и хиляди делегати и журналисти от цял свят - че от България Русия получи своята писменост, от нашите, българските земи в Русия дойде и християнството и старобългарският църковнославянски език. Трябва да се обръщаме повече към учените, към такива световни фактори като руския учен Дмитрий Лихачов, който казва, че на България дължим своята духовност, своето духовно начало, началото на руската литература. Тук е казано всичко."
Поздравления отправи и вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя напомни, че в тези трудни времена именно езикът е обединил всички българи, които са по света.
Още от Улицата
Срещу закриването на Комисията по досиетата - общественици с Отворено писмо до народните представители
"Защитата на архивите на Държавна сигурност е защита на историческата истина, на правото на гражданите да знаят и на демократичната памет на българската държава?", пише в писмото
От днес изплащат осъвременените пенсии
За трудов стаж минималната пенсия вече е 347,51 евро
Екатерина Дафовска оцеля по чудо на автомагистрала "Тракия"
Олимпийската ни шампионка от Нагано 1998 г. е пътувала от Бургас към столицата, когато колата ѝ е излязла от контрол, завъртяла се е и се е обърнала на пътното платно