19 Февруари, 2026

Радев смъмри политиците: Време е да се отчитате пред народа, а не пред Брюксел

Радев смъмри политиците: Време е да се отчитате пред народа, а не пред Брюксел

Румен Радев

По думите му най-важно е българските граждани да бъдат убедени в ефективността на правосъдната система

Ще имаме успехи в правосъдната система, когато нашите политици започнат да се отчитат пред своите съграждани, а не пред Брюксел. Тази позиция изрази пред журналисти президентът Румен Радев.

Държавният глава присъства на тържественото събрание-концерт във Военната академия „Г.С. Раковски” по случай предстоящия Празник на Сухопътните войски, предаде репортер „Фокус“. 

Според Радев коментарите за доклада на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка са противоречиви, тъй като самият доклад е витиеват.

„Аз мисля, че българите отдавна не разчитат на тези доклади, защото те изместват отговорността – вместо пред българските граждани с тези доклади българските политици все повече се отчитат пред Брюксел“, коментира той.

По думите му най-важното е българските граждани да бъдат убедени в ефективността и справедливостта на нашата правосъдна система. „Да видят, че наистина има реална борба с корупцията и с несправедливостта, която се шири като усещане в цялото ни общество. Тогава ще имаме успехи и, когато нашите политици наистина започнат да се отчитат пред своите съграждани“, допълни президентът Радев. Той се съгласи с тезата на правителството, че липсата на нови препоръки е за отбелязване, но подчерта, че няма сериозен напредък и по препоръките до момента.

„Особено забележете – препоръки за постигане на ефективност в разкриването, пресичането, разследването и наказателното преследване за корупцията“, отбеляза още държавният глава.

    
Сподели:

Коментари (0)

Борисов събира ГЕРБ на Национално събрание в София, очакват се рокади

Борисов събира ГЕРБ на Национално събрание в София, очакват се рокади

Дневният ред включва избор на нови ръководни органи на партията, включително и председател, като прогнозите са да няма реално смяна на лидера

ДПС-НН не уважиха клетвата на кабинета "Гюров": Това не е клетва на служители на народа

ДПС-НН не уважиха клетвата на кабинета "Гюров": Това не е клетва на служители на народа

Ние няма да останем безучастни наблюдатели на този разпад на държавността, аргументира позицията на партията нейният лидер Делян Пеевски

Правителството на Гюров положи клетва в парламента

Правителството на Гюров положи клетва в парламента

След официалната церемония в Народното събрание, предстои процедурата по приемственост в Министерски съвет