Радев убеждава естонския външен министър: Дипломатическият път е решението на войната Русия - Украйна
Възможностите за задълбочаване на двустранното партньорство и гарантирането на сигурността и стабилността в Европа обсъдиха днес на среща в президентската институция държавният глава Румен Радев и министърът на външните работи на Република Естония Маргус Цахкна, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Двамата подчертаха традиционно добрите отношения между България и Естония, включително партньорството в рамките на международни организации и инициативи. Поставен бе акцент върху взаимния интерес от последващо задълбочаване на двустранното сътрудничество в сферата на високите технологии, дигитализацията, транспортната свързаност, енергетиката и образователния обмен.
Държавният глава изрази интереса на страната ни към опита на Естония в изграждането на електронно управление – сфера, в която балтийската република има значителни постижения. Министър Цахкна подчерта силното доверие на естонските граждани към електронното правителство и отбеляза, че именно то е ключът за бързата модернизация на страната и успешното противодействие на корупцията. На последните парламентарни избори през март 2023 г. повече от 50% от бюлетините в Естония са подадени онлайн и това е знак за доверието на гражданите в сигурността на изборния процес, отбеляза Маргус Цахкна.
По време на разговорите бяха отбелязани рисковете за регионалната сигурност и стабилност, произтичащи от продължаващата война на Русия срещу Украйна, чиито вторични ефекти засягат икономическите и социални системи на страните от Европа. Президентът Радев изрази надежда за възможно най-скорошно намиране на път със средствата на дипломацията за преустановяване на войната, по начин, който да гарантира зачитането на принципите на международното право. Обща бе позицията, че укрепването и разширяването на регионалната транспортна и енергийна свързаност е от ключово значение за справяне с прекъснатите вериги на доставки на стоки и енергийни ресурси./БГНЕС
Още от България
Калина Андролова: Пиарът на Радев не може да промени ходове на политическа несъстоятелност и грешки
"Той е грим, който подчертава хубавите страни, глупостта остава резистентна. Но широките маси се кефят, те са податливи на елементарни декори", пише тя
Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем
Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той
Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът
Поставените въпроси не са от компетентността на местната власт и не може да бъдат решавани чрез местно допитване