9 Май, 2026

Радев започва консултации с партиите преди връчването на мандата за кабинет

Радев започва консултации с партиите преди връчването на мандата за кабинет

Румен Радев

В понеделник и вторник президентът Румен Радев ще проведе консултации с представители на парламентарните групи в 49-ото Народно събрание. Това е в съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

За понеделник са насрочени срещи с представители на ГЕРБ-СДС, на ПП-ДБ, и на ДПС.

Във вторник президентът ще се срещне с „Възраждане“, с БСП и с ИТН.

Припомняме, че през уикенда се проведоха интензивни преговори между групите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за съставяне на правителство. От страна на ГЕРБ на масата бе сложено споразумение, което да превърне сглобката в коалиция. ПП-ДБ пък предложиха меморандум с механизъм за назначения в регулаторите. От страна на ГЕРБ-СДС в преговорите участва изцяло дамски екип в състав Мария Габриел, Рая Назарян, Теменужка Петкова и Деница Сачева, а ПП-ДБ бяха представени от изцяло мъжки екип в състав Николай Денков и лидерите на ПП-ДБ Кирил Петков, Христо Иванов Атанас Атанасов и Асен Василев.
Сподели:

Коментари (0)

Русия и Украйна потвърдиха американското примирие за 9-11 май

Русия и Украйна потвърдиха американското примирие за 9-11 май

Тръмп изрази надежда, че примирието ще е „началото на края на много дълга, смъртоносна и трудно разрешима война". В навечерието на Деня на победата Русия и Украйна обявиха примирие, договорено с посредничеството на САЩ. Въпреки това взаимни обвинения и атаки поставят под съмнение устойчивостта на споразумението.

Путин се жалва: Украйна атакува център за контрол на въздушното движение край Ростов на Дон

Путин се жалва: Украйна атакува център за контрол на въздушното движение край Ростов на Дон

Той срамежливо добави, че въпреки потенциалния риск не се е стигнало до трагични инциденти

Горски пожар избухна в радиоактивната зона около Чернобил, огънят бързо се разпространява към  ядрен реактор №4

Горски пожар избухна в радиоактивната зона около Чернобил, огънят бързо се разпространява към ядрен реактор №4

Подобни пожари са особено опасни, тъй като могат да доведат до повишаване на радиационните нива в един от най-радиоактивно замърсените райони на Земята.