Ръководителят на атомния надзор на ООН Рафаел Гроси проведе среща с руски официални лица в Калининград, за да обсъдят гарантирането на безопасността на държаната от Москва Запорожка атомна електроцентрала в Украйна.
Пътуването му до руския ексклав, който е вклинен между Полша и Литва, се състоя седмица след посещението му в застрашената централа, където той заяви, че работи по изготвянето на план за безопасност, който да удовлетворява както Киев, така и Москва.
Към момента съществуват постоянни опасения относно безопасността на обекта, който е най-голямата атомна електроцентрала в Европа.
"Срещнах се с високопоставени служители от няколко руски институции в Калининград", заяви Гроси.
"Продължавам да полагам усилия за защита на Запорожката атомна електроцентрала", допълни той и добави, че това е "в интерес на всички", като не предостави повече подробности.
Ръководителят на руската ядрена агенция "Росатом" Алексей Лихачов е бил сред официалните лица, с които се е срещнал Гроси.
Лихачов е информирал представителят на ООН за "стъпките, които се предприемат от руска страна за осигуряване на безопасната експлоатация" на централата, се казва в изявление на Росатом.
В него се допълва, че руската страна е "готова да работи" по предложените инициативи.
При посещението си в централата миналата седмица Гроси заяви, че "се опитва да подготви и предложи реалистични мерки, които ще бъдат одобрени от всички страни".
"Трябва да избегнем катастрофата", предупреди той и изрази надежда, че Русия и Украйна ще се споразумеят за принципите на безопасност.
БГНЕС напомня, че руските сили поеха контрола над централата в Южна Украйна през март миналата година, дни след началото на инвазията.
Киев и Москва се обвиняват взаимно, че са обстрелвали централата, което засилва опасенията за катастрофа.
От месеци ООН призовава за създаване на демилитаризирана зона около обекта, припомня БГНЕС
Още от Свят
Залужни предупреждава: НАТО изостава, докато Русия неутрализира западни оръжия в Украйна
По неговите думи Алиансът разполага с военна техника, с която окупаторите все още не са сблъскали
Руската офанзива в Украйна рязко се забави, Путин сменя ключови генерали
Руският Генерален щаб е обещал на президента миналата година, че украинският фронт ще се срине бързо и Константиновка, Дружковка, Славянск и Краматорск ще преминат под руски контрол, но това реално не се случи
Политически трусове в Германия: Идва ли краят на управлението на Мерц само година като канцлер?
В анализ на Politico са очертани два сценария - неговото принудително сваляне и доброволното оттегляна на Фридрих Мерц от властта