Танкер, плаващ под либерийски флаг, е бил поразен в Червено море от ракета с неизвестен произход - вероятно от йеменските бунтовници хути, съобщи водещата морска информационна агенция Ambrey.
Танкерът, чиято собственост и ползвател все още не са разкрити, е превозвал химикали. Според информацията собственикът му има сходен профил с този на други кораби, които са били атакувани от хутите.
Авторитетната инспекция на корабоплаването Tradewinds съобщава, че танкерът е бил под гръцко управление.
По данни на британската компания за оценка на морския риск корабът е бил ударен по десния борд и мостика от обект, вероятно дрон, на около 73 морски мили (135 км.) югозападно от йеменското пристанище Ходейда. Това е град, контролиран от проиранските хути.
Според Tradewinds мостикът на кораба е претърпял незначителни щети. Екипажът е в безопасност.
Информацията се потвърждава и от британската организация за морски операции UKMTO, която добавя, че 4 часа по-късно в морето близо до кораба са паднали още 2 ракети и че властите провеждат разследване.
Танкерът е пътувал от Джеда, Саудитска Арабия, за Маскат, Оман. Той продължава пътя си към дестинацията. /БГНЕС
Още от Свят
"Всички държави ни ограбват" - Тръмп планира нови мита върху вноса на коли, алуминий и медикаменти
На 2 април, когато влизат в сила на редица мита, ще започне работа Службата за външни приходи на САЩ
Володимир Зеленски: В Овалния кабинет защитавах честта на Украйна
Президентът подчерта, че украинците са "много емоционални, когато става въпрос за тяхното достойнство, свобода и демокрация
NYT: Русия може да получи значителни ползи от САЩ дори без мирно споразумение за Украйна
Путин продължава да преследва стратегическите си цели в Украйна, но също така е заинтересован да използва инициативите на Тръмп за нормализиране на връзките с Вашингтон