6 Декември, 2025

Рама: Близо сме до голямо откритие на газ и нефт, важно за енергийното бъдеще на Европа

Рама: Близо сме до голямо откритие на газ и нефт, важно за енергийното бъдеще на Европа

Еди Рама

Премиерът на Албания Еди Рама заяви, че холандска компания за деривати е открила големи количества петрол и газ в Албания, като подчерта, че това откритие ще засегне бъдещето на страната и енергийното бъдеще на Европа, съобщава Коха.

"Холандия присъства в Албания. Надяваме се, че скоро ще можем да споделим с нашето обществено мнение, регионално и по-широко, много важно откритие, което холандската компания "Шел" прави у нас. Те не са склонни да говорят за числата в момента. Знаците показват, че може да сме близо до много важно откритие на газ и нефт под земята, което ще повлияе на бъдещето на страната, но също така ще играе роля в енергийното бъдеще на Европа“, каза Рама.

Министърът на инфраструктурата и енергетиката Белджинда Балуку каза, че това ще бъде голямо откритие и добави, че тази компания работи в Албания от дълго време:  "Очакваме с нетърпение резултатите от изследването, което ще бъде голямо откритие, но без да уточняваме какво очакваме. Албания ще произвежда значителни количества газ и петрол, разделени на 40 процента газ и 60 процента петрол.“
Сподели:

Коментари (0)

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украински дронове поразиха през тази година най-малко 17 петролни рафинерии.  

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

До края на 2025 г. Европейската комисия ще представи своя план за подобряване на съвместимостта на енергийните мрежи на страните от Европейския съюз.