27 Юни, 2026

Рая Назарян смени Киселова като председател на парламента

снимка: БГНЕС

Номинацията на ГЕРБ-СДС получи подкрепата на 129 народни представители и ще ръководи НС следващите 10 месеца

Рая Назарян, номинирана от парламентарната група ГЕРБ-СДС, беше избрана за председател на 51-вото Народно събрание. Тя получи подкрепата на 129 народни представители, 77 бяха "против", 14 се въздържаха, съобщи Би Ти Ви.

"Възраждане" издигнаха за поста Цончо Ганев, зам.-председател на 51-вия парламент. За него гласуваха четирима, "против" - 118, въздържаха се 62 депутати.

В началото на днешното пленарно заседание, след откриването му, Наталия Киселова ("БСП-Обединена левица") обяви, че е подала заявление, с което се оттегля от поста.

Рая Назарян е родена е на 16 септември 1985 г. във Варна. Средното си образование завършва във варненската Хуманитарна гимназия "Константин Преславски" и "Право" в Университета за национално и световно стопанство.

Назарян е адвокат с повече от 12 години юридически стаж, от които десет - като адвокат със специалност в областта на облигационното, вещното, застрахователното, семейното и наследствено право и свързания с това богат процесуален опит по търговски, граждански и административни съдопроизводства пред българския съд. Специалист по медиация и извънсъдебно уреждане на правни спорове.

На мястото ѝ застана Рая Назарян като зам.-председател на най-голямата парламентарна група
Член на Софийската адвокатска колегия, съдружник и съучредител на Адвокатско дружество.

Депутат е в 48-ото, 49-ото, 50-ото и настоящето Народно събрание.

"Днес се оттеглям и показвам как трябва да се постъпва с чувство на дълг и отговорност към управлението. За мен беше чест!" С тези думи досегашният председател на парламента Наталия Киселова обяви, че се оттегля от поста си.

"Днес подадох заявление, с което се оттеглям от длъжността председател на Народното събрание. В изминалите дни беше казано, че в политиката никой на никого не е длъжен. Напротив, дължим - на гражданите, които преди една година гласуваха за всички нас, на гражданите, които преди една година не отидоха да упражнят избирателните си права", обяви Наталия Киселова, след като откри днешното пленарно заседание.

Вчера председателят на Съвета за съвместно управление (ССУ) Костадин Ангелов обяви, че е взето решение за въвеждането на ротационно председателство на Народното събрание.

Всички партньори в управлението са били съгласни за ротация на председателското място в парламента.

Управляващите не разкриха след колко време ще бъде извършена ротацията, но по предварителна информация срокът за смяна ще бъде през 10 месеца.

Наталия Киселова беше изпратена с ръкопляскания, а депутатите от БСП станаха на крака. 

Киселова за ротацията на председателя на НС: Каквито решения бъдат взети, те ще се изпълняват
Киселова за ротацията на председателя на НС: Каквито решения бъдат взети, те ще се изпълняват
Тя не вижда причина да не остане депутат, ако не продължи да е председател на парламента
След това заместник-председателят на Народното събрание Рая Назарян от ГЕРБ-СДС пое ръководството на заседанието.

На въпрос дали би останала депутат, ако не продължи като председател на Народното събрание, преди дни Киселова отговори, че не вижда причина да не го направи.

Сподели:
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев

Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев

"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"

Мирчев:  Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев

Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев

"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"

Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски

Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски

В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци

Коментари (0)