11 Юли, 2026

Рашков: Подложени сме на натиск и от афганистански, и от сирийски граждани

Рашков: Подложени сме на натиск и от афганистански, и от сирийски граждани
Бойко Рашков

Главна дирекция "Гранична полиция" е впрегнала потенциала си, за да отстоява интересите на националната сигурност на България

Подложени сме на натиск не само от афганистански граждани, но и от сирийски. Това каза служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков по време на изслушването му за мигрантския натиск в парламента, предаде БГНЕС.

"Известно е, че в Турция има около 3.4 млн. души сирийци. Както подчертах и миналата седмица в резултат на политическите процеси в Афганистан множество афганистански граждани се насочват в посока Турция", каза той.

По думите му ние сме подложени на натиск не само от страна на афганистански граждани, които бягат от режима там, но и от сирийски граждани, които преминават през територията на нашата страна.

"Това показва ежедневието в нашата страна. В смисъл, че да, вярно е, завишен е броят на афганистанските граждани, които минават границата. Минават също така и сирийски граждани. Известно е, че сирийските граждани имат улеснен достъп до Турция като държава", коментира Рашков.

Рашков подчерта, че Главна дирекция "Гранична полиция" е впрегнала потенциала си, за да отстоява интересите на националната сигурност на България.

"Ако се повиши натискът до степен тази служба да не може да се справи с тази задача, планираме, да се включат и сили на Министерство на отбраната. Напоследък долавям изказвания, които са в разрез с тази наша позиция, която ние не крием и която е във възможност да се реализира", заяви още той.

Министърът на вътрешните работи заяви, че страната ни ще разчита на армията, когато няма други възможности за ограничаване на мигрантския натиск.
Сподели:
WSJ: Фалшиви въздушни възглавници убиват шофьори в САЩ, правителството е безсилно да спре това

WSJ: Фалшиви въздушни възглавници убиват шофьори в САЩ, правителството е безсилно да спре това

„Не можех да дишам, чувствах се сякаш нещо ми е заседнало в гърлото“, спомня си Канг по време на интервю. Той загуби половината от долната си челюст, повечето от долните си зъби и някои горни зъби.

11 загинаха от изпепеляващ пожар в Испания, сред жертвите може да има британци

11 загинаха от изпепеляващ пожар в Испания, сред жертвите може да има британци

Испанските власти съобщиха, че голяма част от жертвите вероятно са чуждестранни туристи и предупредиха, че броят на загиналите може да нарасне

САЩ и Китай изпитаха ударите на едни от най-тежките пясъчни бури от десетилетия

САЩ и Китай изпитаха ударите на едни от най-тежките пясъчни бури от десетилетия

Основните източници на прах са големите пустини, като Сахара в Африка, Гоби в Азия и Арабската пустиня в Близкия изток. Макар явлението да е естествен процес, все по-голяма роля за него играят лошото управление на водните и земните ресурси, сушата и деградацията на околната среда.

Коментари (0)