Държави членки на НАТО, включително Полша и балтийските държави, може да изпратят войски в Украйна, ако държавите от блока не са в състояние да предоставят на Киев гаранции за сигурност. Такава идея обяви бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
"Ако НАТО не може да се споразумее за ясен път напред за Украйна, има вероятност някои държави да предприемат индивидуални действия. Знаем, че Полша активно участва в предоставянето на конкретна помощ на Украйна. И не изключвам възможността да се ангажира още повече в този контекст на национална основа, а балтийските държави да я последват, евентуално и чрез изпращане на войски на украинска територия", заяви Расмусен пред „Гардиън“.
Бившият генерален секретар на НАТО счита, че Полша може да състави коалиция от желаещи да окажат по-голяма подкрепа на Украйна, ако Киев не успее да постигне нищо на срещата на върха на алианса във Вилнюс през юли. Расмусен призова да не се подценяват "чувствата на поляците", като Западна Европа дълго не се е вслушвала в предупрежденията на Полша за "истинското руско мислене".
Още от Свят
Хиляди посрещнаха студентите, дошли да протестират пеша в Белград
Първи пристигнаха ученици от Ниш, от Южна Сърбия, които изминаха най-дългия маршрут от над 150 километра.
Пионтковски: Путин и Стив Уиткоф се разбират чудесно, защото на младини и двамата са били рекетьори
Русия нанесе коварен ракетен удар в центъра на жилищен квартал в Кривой Рог
Вече има осем ранени вследствие на руския удар, като петима от тях са хоспитализирани в средно тежко състояние,