14 Април, 2026

Ръстът на петролните залежи в САЩ натискат надолу цените на "черното злато"

Ръстът на петролните залежи в САЩ натискат надолу цените на "черното злато"

Петролните фючърси се намират под натиск от продажби за трета поредна сесия на търговия, тъй като участниците на пазарите на суровини бяха изненадани от солиден ръст на запасите на "черно злато" в САЩ през последната седмица и от данни, показващи слабо повишаване на търсенето на петрол от Китай през изминалата година, съобщава БНР.

Късно снощи Американският петролен институт (API) съобщи за ръст с цели 14,2 млн. барела на американските петролни запаси през седмицата до 3-ти февруари при средни прогнози на анализатори и икономисти за много по-слабо тяхно повишение с около 2,5 млн. барела, като това представлява вторият в историята най-голям техен седмичен скок. Запасите на бензин пък нараснаха с 2,9 млн. барела при очаквания за тяхно повишение с 1,1 млн. барела.

В същото време данни на агенция Ройтерс показват, че растежът на търсенето на петрол от страна на Китай се е забавил през 2016-а година до 2,5% (най-слаб растеж от три години насам) след повишение с 3,1% през 2015-а и с 3,8% през 2014-а година.

Всичко това сякаш подкопава усилията на производителите от и извън ОПЕК за намаляване на добивите с цел балансиране на пазара между търсене и предлагане и съкращаване на свръхпредлагането, провокирайки спад с над 1% на цените на "черното злато" в края на търговията във вторник.

Сподели:

Коментари (0)

15 американски военни кораби блокират корабоплаването към и от Иран в Ормузкия проток

15 американски военни кораби блокират корабоплаването към и от Иран в Ормузкия проток

Военните на САЩ смятат да блокират движението на всички кораби, насочващи се към пристанища в ислямската република, както и на тези, които се опитват да отплават от бреговете ѝ

Axios: САЩ поискали Иран да спре обогатяването на уран за 20 години напред

Axios: САЩ поискали Иран да спре обогатяването на уран за 20 години напред

Източник от американската администрация посочва, че страните „продължават контактите в опит да постигнат споразумение“

Зеленски: За първи път превзехме руски позиции само с помощта на дронове и роботи

Зеленски: За първи път превзехме руски позиции само с помощта на дронове и роботи

"Спасени са над 22 000 живота – в най-опасните зони вместо войник е вървял робот", заяви украинският президент