ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС имат намерение да внесат общ проект за промяна на Конституцията. Предлаганите промени засягат мандатността на кметовете, ВСС и разделението му, статута на служебните кабинети, националния празник. Именно те станаха повод за дебат в студиото на Нова ТВ.
Коментарите на участниците бяха около три основни момента в проекта – националният празник, служебните правителства и мандатността на кметовете, като бе изтъкнато, че е грешка във фокуса на тези промени да не бъде съдебната реформа, за която толкова много говориха преди и по време на изборите ПП-ДБ.
Червеният социологът Андрей Райчев, който не крие своето критично отношение към ПП-ДБ, се опита да направи на пух и прах законопроекта на управляващата коалиция за конституционни промени.
Смисълът на тази сглобка беше идеята на Христо Иванов за конституционно мнозинство. Тази идея се дължеше на факта, че е нетърпимо положението в съдебната система. Уверяваха ни, че трябва промяна в Конституцията. Това очаквахме. Имам подозрение, че даже съдебните промени не са добре помислени. Съдебният дебат беше затулен от служебното правителство, мандатността на кметовете и националния празник Хората толкова разбират от тях, че никой за друго не говори, коментира Райчев.
Той се опита да "разкаже" и трите момента промените, които най-много се коментират, по един доста манипулативен начин:
24-и май да бъде национален празник – те ни казват, че Русия е гадна. Но 3-ти март не е руски празник. Този празник е удържан заради Санстефанска България. Русия е сложила 200 000 трупа, за да получим свободата. Но смятам, че не е подходящ, защото той не обединява нацията. За да стане нещо национален празник, това трябва да го поиска нацията. Това трябва да бъде порив на всички и да му се радват – например 6 септември е такава дата.
Да има промени в правомощията или отмемени служебните правителства – защото Радев е отвратителен. Но да не забравяме, че именно неговите служебни кабинети ни извадиха от кризите.
Да има мандатността на кметовете, за да се ликвидира феодализацията – означава да се отстранят кметовете от ГЕРБ. Това е най-голямата идиотщина. Защото не друг, а хората ги избират и те имат зад гърба си едни проспериращи общини.
Според Райчев липсва основният акцент в този проект за конституционни промени – съдебна реформа, която започва със свалянето на Гешев. И понеже ПП-ДБ не са взели властта, а са там случайно, управляващите панически търсят аргументи, за да оправдаят безсилието на този кабинет (сглобка).
На противоположно мнение бе пиар експертът Нидал Алгафари.
Събраха се много неща през годините, които трябва да се реформират. Сега се опитват много бързо да се случи всичко това заради сроковете, които са нужни за влизането в Шенген, за еврото. Всичко, което правят е в правилна посока. Това е за добро за държавата, коментира Алгафари.
Според него много е трудно да направиш съдебната реформа в конституционни промени – изисква време и трябва много експертизи. За бюджета те ще се карат и въпреки това смята, че ще имаме един редовен бюджет. По отношение на служебния кабинет – видяхме, че той може да изтласка страната в една политика, която не е в синхрон с желанията на хората – да бъдат евроатлантици, да живеят в демократична държава. Защото Радев ни тикаше в друга посока. Стигаме до националния празник – неповторимото и единственото за нас в света е Денят на българската писменост и просвета. Ние трябва да издигнем писмеността на пиедестал, защото сме се опростачили и много сме закъсали.
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България