Преди пътуването на Вадефул до Израел, ГСДП настоява за засилен натиск върху израелското правителство, за да бъде допусната повече хуманитарна помощ по суша за ивицата Газа.
В германското правителство възникнаха разногласия по отношение на политиката спрямо Израел, предаде БНР. Преди да отпътува за конференцията на ООН външният министър Йохан Вадефул предупреди, че Израел остава все по-изолиран.
Германският външен министър заяви в четвъртък, че Израел е все по-изолиран дипломатически заради хуманитарната криза в Газа и усилията на някои държави да признаят палестинска държава.
Йохан Вадефул каза в изявление преди заминаването си за Израел, че скорошната конференция на ООН по решението за две държави в израелско-палестинския конфликт - бойкотирана от САЩ и Израел - показва, че "Израел все повече се оказва в малцинство".
Преди пътуването на Вадефул до Израел, ГСДП настоява за засилен натиск върху израелското правителство, за да бъде допусната повече хуманитарна помощ по суша за ивицата Газа. Заместник-председателката на парламентарната група на ГСДП, Зиемтйе Мьолер, заяви в предаването "Morgenmagazin" на ARD, че е необходим "истински натиск", за да може "страданието в Газа да бъде прекратено".
Мьолер е част от делегацията на външния министър. Конфликтът около Израел отдавна предизвиква разногласия в рамките на германското правителство.
Още от Свят
Германия и Италия координират политиката си към мигрантите
Италия отказва да приема обратно от Германия кандидатите за убежище по силата на Дъблинските правила от 2022 г. насам с аргумента, че националната ѝ система за прием е напълно претоварена. От средата на юни влезе в сила нова система на ЕС за убежището.
Пхенян изстреля около 10 балистични ракети с малък обсег
Северна Корея осъди на 14 август заявените големи съвместни военни учения на САЩ и Южна Корея. Пхенян заяви, че те са по-провокативни в сравнение с миналогодишните
Швейцария одобри 20-ия пакет от санкции срещу Русия
Швейцарското правителство наложи нови ограничения върху танкерите за втечнен природен газ (LNG), ледоразбивачите и терминалите на Русия, като същевременно забрани продажбата или прехвърлянето от танкери на Русия