10 Март, 2026

Разполагат на Луната център за съхраняване на данни

Разполагат на Луната център за съхраняване на данни

Снимка: архив - NASA

Ще се захранва от слънчева енергия и ще използва твърди дискове с естествено охлаждане, което го прави екологично устойчив

На Луната скоро може да бъде разположен усъвършенстван център за данни, благодарение на американската стартираща компания Lonestar Data Holdings. 

Стартапът ще използва ракета Falcon 9 на SpaceX, за да изстреля напълно сглобения център за данни през февруари. Този малък, напълно работещ център ще бъде използван в предстоящата мисия на лунния апарат Intuitive Machines.

"Това ще бъде първият физически център за данни, стартиран извън планетата. Той ще обслужва множество клиенти... и ще разшири тези възможности." - се казва в изявление на компанията. 

Лунният център няма да предоставя незабавен достъп до данни, а ще се фокусира върху дългосрочното запазване на важна информация. Lonestar привлече няколко високопоставени клиенти за своя лунен център с данни, наречен Freedom. Сред тези клиенти са щатат Флорида, правителството на остров Ман, фирмата за изкуствен интелект Valkyrie и поп-рок групата Imagine Dragons. 

Центърът ще се захранва от слънчева енергия и ще използва твърди дискове с естествено охлаждане, което го прави екологично устойчив. Freedom ще има и наземно резервно копие. 

Създателите на центъра смятат, че съхраняването на важни данни на Луната предлага няколко ключови предимства. Първо, осигурява защита срещу природни бедствия, кибератаки и дори потенциална геополитическа нестабилност на Земята. Второ, намалява въздействието върху околната среда на големите центрове за данни, които консумират огромни количества енергия. Освен това, създаването на този лунен център за данни ще бъде от полза и за програмата Artemis на НАСА, която има за цел да установи дългосрочно човешко присъствие на Луната. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

 „Фантастични умове“: Изложба на български ученици с 5 медала от международни олимпиади

„Фантастични умове“: Изложба на български ученици с 5 медала от международни олимпиади

През 2025 г. ученици от Бургас са спечелили общо 5 медала от международни, европейски и балкански олимпиади по науки

Основният „убиец“ на птици не са вятърните турбини

Основният „убиец“ на птици не са вятърните турбини

Вятърните турбини често са обвинявани, че причиняват масова смърт на птици. Нови научни анализи обаче показват, че реалният им ефект е значително по-малък в сравнение с други човешки дейности като сградите, автомобилите и дори домашните котки

Има ли шанс за реален живот на Марс щом и тардиградите не могат да оцелеят там?

Има ли шанс за реален живот на Марс щом и тардиградите не могат да оцелеят там?

Учените провеждат експерименти, насочени към бъдещата колонизация на Червената планета