25 Декември, 2025

Разследват повече от 60 случая на корупция около военните доставки в Украйна

Разследват повече от 60 случая на корупция около военните доставки в Украйна

Над 60 случая на корупция, свързана с отбранителния сектор, започват да разследват антикорупционните власти в Украйна, съобщи днес високопоставен служител на правоприлагащите органи, предаде Ройтерс.

Киев цели да изкорени раздаването и получаването на подкупи в армията, която беше засегната от скандали през последните месеци.

Началникът на Националното антикорупционно бюро на Украйна Семьон Кривонос уточни, че приоритет имат случаи, свързани с обществени поръчки през последните две години и че е потърсил помощ за разследванията от чуждестранни партньори.

"Кражбите в армията в тези времена са потресаващо престъпление. Разследванията в тази сфера са сред водещите приоритети на Националното антикорупционно бюро", заяви Кривонос пред репортери в Киев, цитиран от Offnews.bg.

В края на януари министърът на отбраната Рустем Умеров откри куп нарушения и липси при проверки на военните доставки в Украйна. Той отстрани временно от длъжност старши служител, след като Украинските сили за сигурност го посочиха като заподозрян в предполагаема схема за незаконно присвояване на 40 милиона долара.

Предшественикът на Умеров – Олексий Резников, беше освободен от длъжност през септември, след като наяве излязоха скандали, свързани с обществени поръчки в министерството му, които той определи като опити за оклеветяване, макар че той самият не беше обвинен в корупционни дейности.

Украйна се класира чак 104-то място от общо 180 държави в “Индекса за възприятие на корупцията” на асоциация “Прозрачност без граници“.

Киев си е поставил като основен приоритет борбата с корупцията в публичния сектор, тъй като се стреми да отговори на условията за членство в Европейския съюз.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ ще разкрият още нови документа по делото Джефри Епстийн

САЩ ще разкрият още нови документа по делото Джефри Епстийн

Публикуването на всички документи, свързани със сексуалния насилник беше задължително по закон, приет почти единодушно от Конгреса миналия месец и подписан от президента Доналд Тръмп

За вярност към Родината Путин закичи с орден Мария Захарова

За вярност към Родината Путин закичи с орден Мария Захарова

На церемонията по връчването на държавни награди в Кремъл говорителят на руското МВнР благодари на родителите си за това, че са я възпитали любов към Русия

ВСУ атакуваха стратегически цели в Русия, удариха и ключов завод в Тулска област

ВСУ атакуваха стратегически цели в Русия, удариха и ключов завод в Тулска област

Предишната нощ украински дронове нанесоха поредица от удари по химическия завод "Ставролен" в град Будьоновск, разположен на 200 км от Ставропол, Русия