7 Април, 2026

Разследват шефа на кабинета на Макрон за връзки с швейцарско-италианския гигант MSC

Разследват шефа на кабинета на Макрон за връзки с швейцарско-италианския гигант MSC

Еманюел Макрон и Алексис Колер

MSC е основана от братовчеди-милиардери на майката на Алексис Колер

Следователи възобновиха разследване за конфликт на интереси срещу шефа на кабинета на президента на Франция Еманюел Макрон Алексис Колер заради връзките му с швейцарско-италианския гигант MSC, съобщиха източници пред АФП.

Първоначалното наказателно разследване на прокуратурата за икономически престъпления беше спряно през август миналата година, което накара групата „Anticor” да подаде граждански иск.

В понеделник разследващите магистрати се съгласиха да уважат иска, заявиха източници, потвърждавайки информацията на разследващия уебсайт Mediapart.
Като висш държавен служител в министерството на икономиката преди избирането на Макрон през 2017 г. се предполага, че Колер е работил по въпроси, свързани с корабостроителницата STX Франция, чиито основен клиент е MSC.

MSC е основана от братовчеди-милиардери на майката на Колер, а самият Колер се присъединява към компанията като финансов директор през 2016 г., докато продължава да работи като съветник на президентската кампания на Макрон.

Преди две години полицията извърши обиск в икономическото министерство като част от разследването на Колер, който също беше шеф на кабинета във ведомството между 2014 и 2016 г.

Президентството отрече Алексис Колер да е направил нещо нередно.

Макрон потвърди миналата година, че е знаел за роднинските връзки на Колер при назначаването му през 2014 г. и добави, че той не е участвал във взимането на решения, свързани с MSC, след като е станал член на кабинета му.

Късно в сряда президентството определи възобновяването на разследването като "автоматично последствие" от подадената жалба от „Anticor”, като заяви, че съдиите ще разгледат случая при "пълна независимост".

Противниците на левицата често обвиняват Макрон, бивш инвестиционен банкер, че е твърде близък до бизнес лидерите.

Обвиненията срещу Колер са поредните от списъка с правни разследвания срещу приближени на Макрон - включително Ричард Феран, който се оттегли като министър на жилищата заради разследване на имотна сделка, но сега е председател на парламента. Колер също беше разпитан при проверка на скандал, свързан с бившия бодигард на Макрон Александър Бенала, и анкетна комисия на Сената заяви, че подозира, че Колер е укрил информация по този случай./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Здравословното състояние на Моджтаба Хаменей под въпрос: кой управлява Иран в момента?

Здравословното състояние на Моджтаба Хаменей под въпрос: кой управлява Иран в момента?

Противоречиви разузнавателни данни и липсата на публични изяви на Моджтаба Хаменей засилват съмненията за реалния контрол върху властта в Техеран, докато официалните власти категорично отричат твърденията

Руски дрон разби микробус в украинския Никопол: има загинали и много ранени

Руски дрон разби микробус в украинския Никопол: има загинали и много ранени

„Това не беше случаен удар. Това беше умишлен терор срещу цивилни. Срещу хора, които просто пътуваха да си вършат работата“

Тръмп с лични нападки към Макрон, френският лидер му отговори с „достойнство“

Тръмп с лични нападки към Макрон, френският лидер му отговори с „достойнство“

По повод саркастичните думи на американския президент, че съпругата на френския му колега се отнася много зле към него, Макрон каза - „не бяха елегантни и не бяха на ниво“